CINIBA - 79. Spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

images/b2.jpg
images/d1.jpg
Szanowni Państwo,

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski zapraszają na 79 spotkanie KME:

18 października 2022, godz. 17.30
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademickiej (CINiBA)
ul. Bankowa 11a, Katowice
Spotkanie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Gośćmi KME będą Łukasz Synowiecki i Ewelina Głowacka – aktywiści Inicjatywy Dzikie Karpaty, liderzy oddolnego nieformalnego i otwartego ruchu ludzi zaangażowanych w starania o ochronę dzikiej przyrody, w tym szczególnie ostatnich skrawków Puszczy Karpackiej. Inicjatywa Dzikie Karpaty rozpoczęła w 2021 r. blokadę wycinki lasu na Pogórzu Przemyskim na terenie projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.

Temat: „Co nam grozi, jeśli nie uratujemy Puszczy Karpackiej?”

„Puszcza nie może być sobą przez nas – ludzi i naszą działalność. W wyniku działań człowieka Puszcza Karpacka nie ma możliwości renaturalizacji. Jeżeli nie zaprzestaniemy ingerować w naturalne procesy, dojdziemy do momentu, w którym dla Puszczy Karpackiej nie będzie już jutra. Dzikie Karpaty i my jesteśmy po tej samej stronie. Jeżeli Puszcza ma nie doczekać się jutra, to i my żyjemy w świecie bez przyszłości”.

Łukasz Synowiecki - z wykształcenia pracownik socjalny, zainteresowany od najmłodszych lat biologią i podróżami. Aktywista Obozu dla Puszczy, Inicjatywy Dzikie Karpaty i ruchów antyłowieckich. Od lat związany z Podlasiem, od 7 lat mieszka w Puszczy Białowieskiej. Ewelina Głowacka - absolwentka literaturoznawstwa i filozofii, od kilku lat zaangażowana w obronę przyrody, współorganizowała strajki klimatyczne, a obecnie działa w Inicjatywie Dzikie Karpaty.
Rozmowę z gośćmi KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Zapraszamy do zadawania pytań gościom.

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.

Patronat medialny: Miesięcznik "Dzikie Życie", "Gazeta Uniwersytecka UŚ", Aura. Ochrona środowiska, Czasopismo "Edukacja Etyczna", Ekologia.

pdf79-spotkanie-Klubu-Mysli-Ekologicznej-Dzikie-Karpaty

spotkanie klubu myśli ekologicznej zapowiedź spotkania na zielonym tle z portretami uczestników