CINIBA - Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza – konferencja

Slider
Erich Maria Remarque zum 50. Todestag PlakatMiło nam poinformować, że w dniach 11 października - 13 października 2021 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się konferencja Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Erich Maria Remarque-Friedenszentrum Universität Osnabrück.

Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm…

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji: pdfErich-Maria-Remarque-zum-50.-Todestag.Programm.pdf242.12 KB

Konferencji towarzyszy wystawa "Erich Maria Remarque. Militanter Paziefist. Wojujący Pacyfista". Ekspozycję można oglądać w CINiB-ie (hol główny).

Remarque wystawa w holu CINiB-y plansze