CINIBA - Funkcjonowanie biblioteki od 22 marca 2021 r.

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
previous arrow
next arrow
Slider
covid czerwony
Szanowni Czytelnicy,

w związku z wprowadzaniem w Uniwersytecie Śląskim trzeciego poziomu zabezpieczeń (oznaczony kolorem czerwonym), o którym mowa w zarządzeniu Rektora UŚ nr 179 z dnia 16 października 2020 r. uprzejmie informujemy, że od dnia 22 marca 2021 r. biblioteka dostępna będzie wyłącznie zdalnie.


W związku z powyższym utrzymujemy usługę wypożyczeń poprzez książkomaty.

Zamówienia można odebrać po otrzymaniu powiadomienia z biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, jednak nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00). Po godzinie 16.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatu należy zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego.

Usługa będzie realizowana według następujących zasad:

 1. Warunkiem skorzystania z usługi jest posiadanie aktywnego konta w CINiB-ie nieobciążonego zaległościami.
 2. Czytelnicy, którzy dokonali rejestracji konta wyłącznie zdalnie, zostaną poinformowani przez bibliotekę o możliwości dopełnienia reszty formalności, które umożliwią skorzystanie z usługi.
 3. Usługa dotyczy wyłącznie książek znajdujących się w CINiB-ie.
 4. Czytelnik w katalogu internetowym Integro wyszukuje potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamawia je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni.
 5. Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu, wysyła odpowiednią informację na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Pracownik biblioteki weryfikuje adres mailowy z danymi w systemie bibliotecznym i po skompletowaniu zamówienia rejestruje wypożyczenie na koncie czytelnika, a następnie powiadamia użytkownika mailowo (na adres podany podczas rejestracji konta) o możliwości odbioru zamówionych publikacji w książkomacie oraz o terminie, w jakim należy odebrać zamówienie.
 6. Po skompletowaniu zamówienia pracownik biblioteki rejestruje wypożyczenie na koncie czytelnika, a następnie powiadamia użytkownika mailowo (na adres podany podczas rejestracji konta) o możliwości odbioru zamówionych pozycji w książkomacie oraz o terminie, w jakim należy odebrać zamówienie.
 7. Zamówienia realizowane są w danym dniu roboczym do godz. 16.00 oraz umieszczane w skrytkach w miarę dostępności książkomatów.
 8. Nie ma możliwości odbioru zamówień bezpośrednio w wypożyczalni. Czytelnik, który składa zamówienie z odbiorem w książkomacie, zgadza się na rejestrację wypożyczeń w systemie komputerowym biblioteki.
 9. Biblioteczny system komputerowy zapewnia użytkownikowi dostęp do informacji o stanie konta, m.in. o liczbie wypożyczonych książek, terminach zwrotu i naliczonych opłatach. Sprawdzanie stanu swojego konta należy do obowiązków czytelnika. Wszelkie wątpliwości proszę zgłaszać niezwłocznie pracownikowi wypożyczalni.
 10. Zamówienia można odebrać po otrzymaniu powiadomienia z biblioteki od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, jednak nie później niż w ciągu dwóch dni roboczych (poniedziałek-piątek, 8.00-18.00). Po godzinie 16.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatu należy zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego.
 11. Po odebraniu materiałów książkomat należy pozostawić otwarty.
 12. Po upływie czasu przewidzianego na odbiór nieodebrane zamówienia zostaną wyjęte z książkomatu i zwrócone z konta użytkownika.
 13. Łączna liczba wypożyczonych książek nie może przekraczać limitu wypożyczeń dopuszczalnego dla danego konta zgodnie z Regulaminem udostępniania zbiorów w CINiB-ie.
 14. Książkomat nie przyjmuje zwrotów książek. Publikacje można oddać za pośrednictwem całodobowej wrzutni znajdującej się na zewnątrz biblioteki.
 15. Dostęp do książkomatu jest regulowany przez ochronę budynku.
 16. Książkomat jest monitorowany. Prosimy o korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem.
 17. Podczas korzystania z usługi obowiązują powszechne zasady związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Pozostałe zasady:

1. Nie ma możliwości wejścia do biblioteki i korzystania ze zbiorów na miejscu.
2. Wstrzymana została usługa wypożyczeń krótkoterminowych na zbiory wyłączone z wypożyczania.
3. Przedłużono terminy zwrotów książek nieprzetrzymanych do 4 maja.
4. Na czas zamknięcia biblioteki zawieszone zostało naliczanie opłat za nieterminowy zwrot.
5. Należności wobec biblioteki można realizować wyłącznie poprzez system PayU (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.
6. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników (pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE), którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE), nadal utrzymana jest możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny.
7. Biblioteka realizuje usługę elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów ze zbiorów biblioteki. Z usługi skorzystać mogą czytelnicy posiadający aktywne konto w CINiB-ie. Możliwe jest zamawianie wyłącznie pozycji oznaczonych w katalogu Integro przyciskiem „Zamów kopię”.
8. Zamówienia międzybiblioteczne są wydawane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną wg zasad przesłanych czytelnikom mailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Będą one realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących.
9. Niezmiennie dla wsparcia zdalnego nauczania realizowanego przez UŚ tworzona jest Dydaktyczna Biblioteka Cyfrowa, gdzie umieszczane zostają teksty publikacji na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących zajęcia pracowników Uniwersytetu.
10. Możliwe jest korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ z komputerów domowych, ale wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.

Prosimy o obserwowanie komunikatów na stronie www.ciniba.edu.pl oraz w mediach społecznościowych.

Pytania można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pod numer telefonu 32 786 51 30.


Nasze zasady bezpieczeństwa:

1. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.
2. Poczas odbioru zamówień z książkomatów obowiązje dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.
3. Osoba z wyraźnymi oznakami choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, nie będzie mogła odebrać zamówień z książkomatów.
4. Zwroty książek w CINiB-ie możliwe są w całodobowej wrzutni.
5. Wszystkie zwracane książki poddawane są trzydniowej kwarantannie. Dopiero po upływie tego czasu mogą być ponownie skierowane do udostępnienia.

Udostępnij