CINIBA - Biblioteka uruchomiła wypożyczalnie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
Slider
 jpg2jpg
Drodzy Czytelnicy,

4 maja otworzyliśmy dla Państwa wypożyczalnie CINiB-y (pn-pt 8.00-16.00), Biblioteki Prawniczej (pn-pt 8.00-16.00) oraz Oddziału BUŚ w Cieszynie (pn-pt 9.00-15.00). Od 11 maja funkcjonuje również wypożyczalnia Biblioteki Nauk Społecznych (pn-pt 9.00-16.00), a od 12 maja - Biblioteki Specjalistycznej CNTI (pn-pt 7.30-15.30).

Dodatkowo rozszerzona została usługa książkomatów w CINiB-ie. Od dziś są dla Państwa dostępne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00. Prosimy o korzystanie z wejścia głównego od strony ul. Chełkowskiego.

Zapraszamy Państwa do korzystania z dostępnych usług i prosimy o zachowanie niezbędnych zasad bezpieczeństwa.
Poniżej znajdą Państwo szczegółowe informacje nt. funkcjonowania biblioteki od 4 maja br. oraz nasze zasady bezpieczeństwa.


Szczegółowe zasady funkcjonowania biblioteki od 4 maja:

1. Od 4 maja CINiBA wznawia funkcjonowanie wypożyczalni. Wypożyczalnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (wejścia od strony ul. Chełkowskiego). Nieczynne pozostają czytelnia i strefy otwartego dostępu. Elektroniczne zamówienia na materiały biblioteczne obejmują także książki znajdujące się w tych strefach, a przeznaczone do wypożyczania.
2. Od 4 maja otwarte są wypożyczalnia Biblioteki Prawniczej oraz Oddziału BUŚ w Cieszynie. Od 11 maja funkcjonuje również wypożyczalnia Biblioteki Nauk Społecznych, a od 12 maja - Biblioteki Specjalistycznej CNTI.
3. W żadnej z otwartych wypożyczalni nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych. Wyszukanie publikacji, wysłanie zamówienia, czy też wypełnienie formularza rejestracyjnego możliwe jest wyłącznie przy użyciu własnego sprzętu.
4. Utrzymana zostaje usługa wypożyczania książek poprzez książkomaty w CINiB-ie. Można z nich korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00, jednak po godzinie 16.00 wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem książkomatów trzeba zgłaszać wyłącznie mailowo. Będą one rozpatrywane następnego dnia roboczego. Aby skorzystać z książkomatu, czytelnik w katalogu internetowym Integro powinien wyszukać potrzebne pozycje ze zbiorów CINiB-y (oznaczone jako „Dokumenty do wypożyczania”), a następnie zamówić je komputerowo używając opcji „zamów” tak, jak wszystkie książki do wypożyczalni.Dodatkowo czytelnik zainteresowany odbiorem zamówienia z książkomatu powinien wysyłać odpowiednią prośbę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
5. Uprzejmie prosimy o zwrot książek w całodobowej wrzutni. Wypożyczalnia przyjmuje zwroty tylko w wyjątkowych sytuacjach.
6. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą. Można je także zrealizować poprzez system PayU, BLIK (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone") lub przelewem na konto.
7. Dla bezpieczeństwa czytelników wszystkie zwracane książki poddawane są trzydniowej kwarantannie. Dopiero po upływie tego czasu będą mogły być ponownie skierowane do wypożyczenia.
8. Dla bezpieczeństwa pracowników i użytkowników ilość osób przebywających w wypożyczalni będzie regulowana przez pracownika ochrony. Obowiązują powszechnie znane zasady bezpieczeństwa – dezynfekcja rąk, obowiązkowe maseczki na twarz. Osoby oczekujące na wejście do wypożyczalni muszą zachować bezpieczny odstęp.
9. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelników – pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą skorzystać ze źródeł elektronicznych
z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów
(w przypadku UŚ i UE), nadal utrzymana jest możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny.
10. Niezmiennie dla wsparcia zdalnego nauczania realizowanego przez UŚ tworzona jest Dydaktyczna biblioteka cyfrowa, gdzie umieszczane zostają teksty publikacji na podstawie zamówień zgłaszanych przez prowadzących zajęcia pracowników Uniwersytetu.
11. Możliwe jest korzystanie z baz prenumerowanych oraz zasobów dydaktycznej biblioteki cyfrowej UŚ
z komputerów domowych, ale wymaga to posiadania aktywnego konta w bibliotece. Autoryzacja odbywa się poprzez system HAN. Z baz mogą korzystać pracownicy, emerytowani pracownicy UŚ oraz studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ.
12. Nadal obowiązuje obniżona cena elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów ze zbiorów Biblioteki (10 groszy za jeden skan). Z usługi skorzystać mogą czytelnicy posiadający aktywne konto
w CINiB-ie. Możliwe jest zamawianie wyłącznie pozycji oznaczonych w katalogu Integro przyciskiem „Zamów kopię”.
13. Terminy zwrotu książek zostały automatycznie przedłużone do końca czerwca.
14. Zamówienia międzybiblioteczne są wydawane przez wypożyczalnię międzybiblioteczną wg zasad przesłanych czytelnikom mailowo. Nowe zamówienia można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Będą one realizowane w miarę dostępności bibliotek współpracujących.
15. Wszelkie wydarzenia organizowanie w CINiB-ie zostają odwołane (do 30.09.2020).
16. Strefa wolnego dostępu, czytelnie, miejsca do pracy grupowej pozostają zamknięte do odwołania.
17. Nie ma możliwości wejścia do bibliotek i korzystania ze zbiorów na miejscu.
18. Zachęcamy do korzystania ze zbiorów elektronicznych – baz danych, czasopism i książek.

Nasze zasady bezpieczeństwa:

1. Maseczki są obowiązkowe zarówno dla czytelników, jak i bibliotekarzy obsługujących użytkownika oraz magazynierów bibliotecznych.
2. W pomieszczeniu wypożyczalni może przebywać maksymalnie po jednej osobie na punkt obsługi.
3. Pozostałe osoby oczekują poza holem wypożyczalni przy zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości.
4. Dostęp do pomieszczeń jest regulowany przez ochronę budynku.
5. Na terenie biblioteki nie ma możliwości skorzystania ze stanowisk komputerowych.
6. Stanowiska obsługi zaopatrzone są w przesłony ochronne.
7. Bibliotekarze obsługujący użytkownika są dodatkowo wyposażeni w przyłbice ochronne.
8. Dla użytkowników i bibliotekarzy zapewniony jest stały dostęp do płynu dezynfekcyjnego.
9. Podczas obsługi użytkownika i w kontakcie z książkami należy stosować rękawiczki ochronne.
10. W widocznym dla czytelników miejscu umieszczono instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych.
11. Po przyjęciu książek od użytkownika blat, na którym leżały książki, jest każdorazowo dezynfekowany.
12. Stanowiska są zaopatrzone w odpowiednie środki.
13. Zwroty książek przyjęte od użytkowników poddane zostają trzydniowej kwarantannie i po upływie tego czasu mogą być ponownie udostępnione użytkownikom.
14. Wypożyczalnia przyjmuje jedynie płatności kartą oraz systemem Blik. Można je także zrealizować poprzez system PayU lub przelewem na konto. Nieobsługiwane są transakcje gotówką.
15. Przeprowadzana jest systematyczna dezynfekcja wrzutni, klamek, klawiatur, telefonów, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.
16. Pracownicy oraz użytkownicy biblioteki powinni bezwzględnie stosować się do zasad profilaktycznych przedstawianych i aktualizowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia.

Prosimy o obserwowanie komunikatów na stronie www.ciniba.edu.pl oraz w mediach społecznościowych.
w4

Udostępnij