CINIBA - CINiBA - szkolenia i warsztaty

CINiBA - szkolenia i warsztaty

1. Cykl Informacyjne narzędzia wspierania rozwoju zawodowego – warsztaty prowadzone w modułach dla specjalistów różnych dziedzin i branży, grup zawodowych, dostosowywane do oczekiwań i potrzeb zgłaszających. W ofercie, m.in.:
    • Informacyjne narzędzia wspierające proces nauczania – dla nauczycieli
    • Informacyjne narzędzia wspierania przedsiębiorczości – dla małych i średnich przedsiębiorców, dla firm
    • Informacyjne narzędzia wspierania działań marketingowych – dla specjalistów marketingu
    • Edukacja informacyjna i medialna – dla szkół

tel. kom. 512 120 774,

Dla przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej

Czy wiecie, że jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych bibliotek na świecie znajduje się
w Katowicach? To Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA). Każdy może przyjść do nas i korzystać z biblioteki.

Zapraszamy do korzystania z oferty szkoleń i warsztatów prowadzonych przez Zespół CINiBa.

Zapraszamy do udziału w szkoleniach i warsztatach, których celem jest zdobywanie i rozwijanie wiedzy na temat źródeł informacji potrzebnych w nauce, edukacji oraz w codziennym życiu. Spotkania prowadzą doświadczeni specjaliści informacji naukowej CINiBA. Forma i zakres zajęć są dostosowywane do indywidualnych preferencji i potrzeb poszczególnych grup odbiorców.

Terminy szkoleń, warsztatów i wycieczek dla grup ustalamy zawsze wspólnie z Państwem.

Wycieczki, zwiedzanie, prezentacje CINiBA

zwiedzanie CINiBA

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania CINiBA

Kontakt w sprawie wycieczek:

tel. kom.512 120 774,

Warsztaty i prezentacje – dla wszystkich zainteresowanych

1. Sztuka szukania w labiryncie Internetu – warsztaty kształtują umiejętność samodzielnego tworzenia strategii wyszukiwania informacji w oparciu o źródła biblioteczne oraz Internet.
  2. Biblioteczne NAJ prezentacja najcenniejszych zbiorów CINiBA pokazy i zajęcia dydaktyczne dotyczące zbiorów specjalnych CINiBA.
  3. Nowoczesna biblioteka hybrydowa – prezentacje CINiBA
  4. Jestem studentem…Trzeciego Wieku – potrafię surfować po internecie,  mailować, skanować…

tel. kom. 512 120 774,

Przysposobienie biblioteczne oraz specjalistyczne szkolenia – dla naukowców i studentów UŚ i UE

Szkolenia mają charakter grupowy. Minimalna liczba osób w grupie - 5. Szczegółowa  tematyka będzie dostosowana do potrzeb grupy.

Uniwersytet Śląski

• Przysposobienie biblioteczne dla studentów I roku, którzy nie są objęci obowiązkowym szkoleniem w bibliotekach wydziałowych.
  • Korzystanie z komputerowego katalogu - wszystko o katalogach elektronicznych.
  • Korzystanie z elektronicznych źródeł informacji – czasopisma elektroniczne.
  • Korzystanie z elektronicznych źródeł informacji – biblioteki cyfrowe i repozytoria.
  • Korzystanie z elektronicznych źródeł informacji – bazy danych z nauk społecznych.
  • Korzystanie z elektronicznych źródeł informacji – bazy danych z nauk ścisłych.
  • Bibliografia polska i polskie bazy humanistyczne.
  • Korzystanie z elektronicznych źródeł informacji – przygotowanie analizy cytowań publikacji
  • Redakcyjne opracowanie pracy dyplomowej.
  • Technika pisania pracy dyplomowej.

dr Aneta Drabek
telefon: 32 786 51 33

• Prezentacja zbiorów specjalnych CINiBA

dr Marzena Smyłła
telefon: 32 786 51 42

Uniwersytet Ekonomiczny

• Przysposobienie biblioteczne dla studentów I roku.
  • Informacja  ekonomiczna w  bazach danych dostępnych w CINiBA oraz w CNTI.
  • Bazekon – nowe narzędzie bibliometryczne.

mgr Małgorzata Kwiatkowska
telefon: 32 786 51 62

CINiBA dla szkół

WARSZTATY "SZTUKA SZUKANIA W LABIRYNCIE INTERNETU"

warsztaty sztuka szukania w labiryncie informacji

• Moduł I - dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych;
  • Moduł II - dla maturzystów.

W programie:

1. Warsztaty Sztuka szukania - w labiryncie Internetu;
2. Zwiedzanie i prezentacja CINiBA.

Warsztaty:
- są adresowane dla uczniów, którzy chcą nauczyć się, jak w krótkim czasie znaleźć najprostszy sposób dotarcia do informacji potrzebnych w nauce;
- są pomyślane w formie interaktywnych zajęć i praktycznego treningu;
- podczas których przedstawimy wachlarz możliwości, jaki stwarza nowoczesna biblioteka akademicka by przekonać do korzystania z oferowanych przez nią narzędzi w pełnym zakresie;
- podczas których wskażemy gdzie bezpłatnie i w jaki sposób korzystać z profesjonalnych zasobów informacji naukowej, niedostępnych w otwartym Internecie, a tylko na płatnych platformach.

Powiemy:
- czym jest hybrydowa biblioteka naukowa,
- dla kogo przeznaczona jest taka biblioteka,
- jak i po co z niej korzystać,
- czym są profesjonale, elektroniczne źródła informacji i dlaczego w większości dostępne są na płatnych platformach,
- skąd czerpać informacje o e-zbiorach,
- w jaki sposób znajdywać książki w Internecie.

Pozostałe warsztaty

1. Narzędzia informacyjne dla maturzysty.
  2. ABC bibliografii podmiotowo-przedmiotowej.
  3. Biblioteczne NAJ – prezentacja najcenniejszych zbiorów CINiBA. Pokazy i zajęcia dydaktyczne dotyczące zbiorów specjalnych.
  4. Nowoczesna biblioteka hybrydowa – prezentacja CINiBA.
  5. CINIBA orientation game po śląsku.
  6. Niesamowity świat Beatrix Potter.