CINIBA - Przewodnik

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

Przewodnik


Korzystanie z CINiB-y jest naprawdę proste! Stawianie pierwszych kroków w bibliotece ułatwi kilka przystępnych instrukcji. Poniżej prezentujemy film o naszej książnicy oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

[opis]: poniżej zamieszczony został film zatytułowany „WDA Szkolenie dotyczące obsługi biblioteki. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – CINiBA” z materiałami poświęconymi korzystaniu z Centrum. Film zrealizował Centrum Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.







Jak zapisać się do CINiB-y?

Warunkiem wypożyczenia książki jest posiadanie konta bibliotecznego. Jeśli nie posiadasz konta, możliwe jest zdalne zapisanie się do książnicy. Aby dokonać rejestracji, należy przejść do strony „Rejestracja czytelnika” (https://integro.ciniba.edu.pl/integro/registration) i wypełnić formularz. Po przesłaniu formularza trzeba: aktywować konto bezpośrednio w wypożyczalni – pamiętaj o zabraniu ze sobą legitymacji studenckiej oraz tradycyjnego indeksu, jeśli uczelnia go wydaje lub aktywować konto mailowo: na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. proszę wysłać prośbę o zdalne aktywowanie konta i poczekać na potwierdzenie. Po jego uzyskaniu można korzystać ze zdalnych usług biblioteki. Podczas wizyty w bibliotece należy udać się do wypożyczalni, zabierając ze sobą legitymację studencką oraz tradycyjny indeks, jeśli uczelnia go wydaje.

Jak wejść do katalogu INTEGRO?

W menu bocznym strony www.ciniba.edu.pl wybierz opcję „Katalogi”, po rozwinięciu strony wybierz opcję „Katalog elektroniczny UŚ i UE (INTEGRO) – wejście” lub na stronie głównej www.ciniba.edu.pl wejdź bezpośrednio do katalogu poprzez wpisanie danych w polu „Szukana fraza”. Aby dostać się na swoje konto biblioteczne zaloguj się poprzez numer ID czytelnika lub adres e-mail przypisany do konta.

Jak dotrzeć do interesującej nas książki?

W katalogu INTEGRO wybierz kategorię wyszukiwania, korzystając ze spisu zamieszczonego w opcji „Wszystkie pola”. Po wyszukaniu publikacji należy przejść do treści znajdujących się pod nazwą „Dokumenty przeznaczone do wypożyczania” oraz „Dokumenty przeznaczone do korzystania na miejscu”. Jeśli publikacja znajduje się w strefie wolnego dostępu, sygnatura książki wskaże jej lokalizację. Będzie można skorzystać z książki na miejscu lub ją wypożyczyć. Jeśli na półce w przestrzeni wolnego dostępu znajdziesz książkę oznaczoną czerwoną kropką, jest ona przeznaczona wyłącznie do korzystania na miejscu. Jeśli informacje zawarte w katalogu wskazują, że publikacja znajduje się w magazynie, można ją zamówić poprzez swoje konto biblioteczne i odebrać w wypożyczalni po otrzymaniu stosownego komunikatu. Jeśli informacje wskazują, że publikacja mieści się w oddziale specjalistycznym biblioteki, po jej odbiór należy udać się do odpowiedniej agendy.

Jak oznaczone są książki w strefie wolnego dostępu?

Czerwona kropka umiejscowiona na grzbiecie oznacza, że książka jest przeznaczona do korzystania na miejscu. Kolor paska umiejscowionego na grzbiecie oznacza dziedzinę, do której przynależy publikacja. Naklejka umiejscowiona na grzbiecie zawiera sygnaturę książki (symbol działu, dane publikacji, numer inwentarzowy).

Gdzie znajdę szczegółowe informacje o moim koncie czytelniczym?

Aby znaleźć szczegółowe informacje o swoim koncie czytelniczym, należy w górnej części strony wybrać opcję „ID – Konto użytkownika”. Po jej wybraniu w lewym bocznym menu ukaże się panel czytelnika. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba wpisać hasło w rubrykę, która wyświetli się po przejściu do konkretnej kategorii informacji. Można tam znaleźć między innymi informacje o wypożyczonych książkach, materiałach do korzystania na miejscu, etapie realizacji zamówienia.

Jak dokonać rezerwacji publikacji?

Jeśli wszystkie egzemplarze potrzebnej książki są wypożyczone, ponad ich listą znajdziesz opcję „Zarezerwuj”.


Gdzie znajdę informacje na temat opłat za nieterminowy zwrot dokumentów?

Przejdź do wspomnianego wyżej panelu czytelnika, a następnie wybierz opcję „Opłaty”. Znajdują się tam informacje o uregulowanych wpłatach, jak i tych oczekujących na płatność. Płatności można regulować elektronicznie.

Jak zaproponować zakup książki?

Jeśli w zbiorach nie posiadamy interesującej Cię publikacji, możesz zaproponować jej zakup. Należy przejść do wspomnianego wyżej panelu czytelnika, a następnie wybrać opcję „Propozycje zakupu”. Wyświetli się wówczas formularz zgłoszenia zamówienia, który trzeba wypełnić i przesłać poprzez opcję „Zgłoś nowy zakup”.



Slajd1 5

Jeśli nie posiadasz konta, możliwe jest zdalne zapisanie się do książnicy. Aby dokonać rejestracji, należy przejść do strony „Rejestracja czytelnika” (https://integro.ciniba.edu.pl/integro/registration) i wypełnić formularz. Po przesłaniu formularza trzeba:  aktywować konto bezpośrednio w wypożyczalni – pamiętaj o zabraniu ze sobą legitymacji studenckiej oraz tradycyjnego indeksu, jeśli uczelnia go wydaje  lub  aktywować konto mailowo: na adres bgwyp@ciniba.edu.pl proszę wysłać prośbę o zdalne aktywowanie konta i poczekać na potwierdzenie. Po jego uzyskaniu można korzystać ze zdalnych usług biblioteki. Podczas wizyty w bibliotece należy udać się do wypożyczalni, zabierając ze sobą legitymację studencką oraz tradycyjny indeks, jeśli uczelnia go wydaje.



 
Slajd1 1
Slajd2 1
Slajd2 5
Slajd4
Slajd3 3



kategoria 1




Slajd1 2
Slajd2 2




ksiki oznaczenie



Slajd1 3
Slajd2 3

Slajd3 2

Slajd4 1

Slajd5




Slajd1 4

Slajd2 4




PROLONGATY




OPATY




zaproponuj

Kontakt: e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefon 32 786 5123, 32 786 5124

Wypożyczalnia międzybiblioteczna sprowadza z innych bibliotek krajowych i zagranicznych książki, odbitki artykułów czasopism oraz inne materiały, których nie posiada BUŚ, BG UE ani żadna inna biblioteka na terenie Katowic.

Z wypożyczalni mogą korzystać:

  • pracownicy oraz emerytowani pracownicy UŚ i UE,
  • studenci UŚ i UE piszący prace magisterskie oraz w uzasadnionych przypadkach inni studenci posiadający pisemne poparcie opiekuna naukowego,
  • doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych UŚ i UE,
  • inni doktoranci związani z uczelnią osobą promotora lub mający otwarty przewód doktorski w UŚ i UE (tacy czytelnicy zobowiązani są do założenia konta kaucyjnego w CINiBA).

Składane zamówienia powinny zawierać dokładne dane bibliograficzne poszukiwanych materiałów oraz dane osoby zamawiającej (imię i nazwisko, e-mail i numer telefonu). Zamówienia można składać emailowo (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) albo osobiście w wypożyczalni lub w informatorium na poziomie 0.

Biblioteki ponoszą odpowiedzialność za całość sprowadzonych materiałów, dlatego można z nich korzystać wyłącznie w obrębie CINiBA w terminie określonym przez bibliotekę wypożyczającą (nie dotyczy to odbitek kserograficznych). Wniosek o ewentualne przedłużenie terminu zwrotu czytelnik powinien złożyć w wypożyczalni, międzybibliotecznej przed jego upływem.

Likwidacja konta czytelnika następuje po uregulowaniu zobowiązań wobec wszystkich bibliotek zintegrowanego systemu biblioteczno-informacyjnego. Podstawą rozliczenia konta jest:

  1. w przypadku pracowników - karta obiegowa;
  2. w przypadku studentów, doktorantów - indeks z potwierdzeniem zwrotu książek z bibliotek, których pieczątki w nim widnieją (jeśli uczelnia wydaje indeksy tradycyjne) oraz karta obiegowa wydana przez dziekanat;
  3. w przypadku uczestników studiów podyplomowych - karta słuchacza z potwierdzeniem zwrotu książek z bibliotek, których pieczątki w niej widnieją lub dokument tożsamości;
  4. w przypadku czytelników z kontem kaucyjnym - dowód osobisty i potwierdzenie wpłaty kaucji bibliotecznej.

W przypadku niedotrzymania terminu zwrotu wypożyczonych dokumentów pobiera się karę w wysokości określonej w cenniku opłat w systemie biblioteczno-informacyjnym Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego oraz Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Opłaty można dokonać:

  • bezpośrednio w wypożyczalni wyłącznie kartą
  • przez system BLIK
  • przez system PayU (opcja jest dostępna po zalogowaniu się, w zakładce "Konto użytkownika", w sekcji "Opłaty – nierozliczone")
  • przelewem na konto:

PL 41 1050 1214 1000 0024 1575 8180

W tytule wpłaty należy wpisać: kara za przetrzymanie, imię i nazwisko czytelnika. Bez tych informacji nie będzie możliwe zidentyfikowanie wpłaty.

Konieczne jest również przesłanie potwierdzenia przelewu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczenie bankowego potwierdzenia do wypożyczalni CINiBA.

Książkę można samodzielnie prolongować trzykrotnie, jeżeli:

  • dla żadnej z wypożyczonych książek nie upłynął termin zwrotu,
  • żaden egzemplarz z tego wydania nie został zarezerwowany przez innego czytelnika,
  • książka wcześniej nie została prolongowana w wypożyczalni.

Aby samodzielnie prolongować książkę, należy:

  • zalogować się na swoje konto, ikonka logowania znajduje się w górnym pasku okna katalogu,
  • kliknąć w zakładkę prolongaty, pojawi się lista książek, które mogą być prolongowane,
  • kliknąć przycisk prolonguj przy książce, której termin wypożyczenia chcesz przedłużyć - system zażąda potwierdzenia,
  • po kliknięciu w przycisk TAK pojawi się opis książki z nowym terminem zwrotu oraz z informacją, że prolongata została przeprowadzona pomyślnie.
  • druków wydanych do 1950 roku włącznie,
  • zbiorów specjalnych, dzieł rzadkich i cennych,
  • dzieł znajdujących się w księgozbiorach podręcznych czytelni,
  • materiałów w złym stanie zachowania,
  • dzieł sprowadzanych z innych bibliotek krajowych i zagranicznych,
  • gazet i czasopism,
  • innych dokumentów, które przeznaczone są wyłącznie do udostępniania na miejscu.

Książki przeznaczone do udostępniania na miejscu mogą być w uzasadnionych przypadkach wypożyczane na noc lub na weekend. Uznanie uzasadnienia pozostawia się w gestii bibliotekarza.

  1. wypożyczanie "na noc" nie więcej niż 3 woluminy, nie wcześniej niż 1 godzinę przed zamknięciem CINiBA; zwrot musi nastąpić do godziny 10.00 dnia następnego,
  2. "na weekend" nie więcej niż 5 woluminów; wypożyczenie możliwe jest ostatniego dnia pracy CINiBA przed przerwą, nie wcześniej niż na 1 godzinę przed jej zamknięciem, a zwrot musi być dokonany do godziny 10.00 pierwszego dnia pracy CINiBA po przerwie.
  • Pracownicy naukowi i dydaktyczni UŚ i UE 50 woluminów na 16 tygodni;
  • Pozostali pracownicy UŚ i UE 25 woluminów na 8 tygodni;
  • Studenci UŚ i UE 25 woluminów na 8 tygodni;
  • Doktoranci UŚ i UE 30 woluminów na 8 tygodni;
  • Słuchacze studiów podyplomowych UŚ i UE 10 woluminów na 8 tygodni;
  • Studenci, doktoranci, słuchacze studiów podyplomowych innych szkół wyższych (na podstawie podpisanych umów trójstronnych z UŚ i UE) oraz emerytowani pracownicy UŚ i UE 5 woluminów na 8 tygodni;
  • Inne osoby (konta kaucyjne): wypożyczenie na 4 tygodnie, wysokość opłaty zależna od liczby egzemplarzy zgodnie z Cennikiem;
  • Płyty (multimedia) wypożyczane są na 4 tygodnie.

Aby wypożyczyć książkę z wolnego dostępu wystarczy:

Zamawianie książek z wolnego dostępu

Książki z wolnego dostępu można zamawiać w godzinach zamknięcia biblioteki, tj. od poniedziałku do soboty w godzinach od 20.00 do 7.00 dnia następnego, w niedziele oraz w dni wolne. Zamówienia realizowane będą do 2 godzin po otwarciu biblioteki. Zamówione publikacje należy odebrać w wypożyczalni w ciągu 7 dni (w przypadku niezgłoszenia się w tym terminie po zamówione materiały konto czytelnika zostaje zablokowane na okres 14 dni). Z zamawiania wyłączone są pozycje przeznaczone do udostępniania na miejscu.

Zamawianie książek z magazynu

Książki zgromadzone w magazynach zamkniętych zamawiane są poprzez katalog komputerowy czynny 24 godziny na dobę i odbierane w wypożyczalni w ciągu 7 dni (w przypadku niezgłoszenia się w tym terminie po zamówione materiały konto czytelnika zostaje zablokowane na okres 14 dni).

Zwrotu wypożyczonych dzieł można dokonać:

  • poprzez dostępną 24 godziny na dobę wrzutnię znajdującą się na zewnątrz budynku; Uwaga! Do korzystania z wrzutni konieczna jest aktywacja legitymacji studenckiej lub pracowniczej jako karty bibliotecznej. Aktywacji dokonujemy w wypożyczalni na poziomie 0;
  • w wypożyczalni na poziomie 0 w godzinach otwarcia biblioteki.