CINIBA - Finansowanie działalności upowszechniającej naukę w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę

logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

pomarańczowy kwadrat

Projekt: Upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę – Umowa nr 770/P-DUN/2019.

Beneficjent: Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Cel główny: upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe.

Cele szczegółowe:

• Opracowanie naukowych zasobów bibliotecznych – opracowanie i upowszechnienie informacji o wynikach badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
  • Udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej – rozszerzenie Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ.

Efekty:

Zadanie 1

• opracowanie 6000 publikacji zawartych w Pracach Naukowych Uniwersytetu Śląskiego, dla których utworzone zostaną rekordy analityczne. Umożliwi to szerokiemu gronu odbiorców nieograniczony dostęp do informacji o pracach naukowych tam zawartych, bez konieczności manualnego przeglądania poszczególnych tomów i ich spisów treści. Zakres chronologiczny katalogowanego materiału obejmie publikacje najnowsze powstałe w latach 2010-2018
  • opracowanie 734 dysertacji doktorskie powstałych na Uniwersytecie Śląskim. Dysertacje w większości przypadków mają charakter rękopisów, dlatego nie są powszechnie dostępne, a informacji na ich temat brakuje w dostępnych bazach danych i katalogach. Zakres chronologiczny katalogowanego materiału obejmie prace napisane na trzech wydziałach UŚ: Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk o Ziemi i Wydziale Teologicznym, w okresie od momentu utworzenia Uczelni w 1968 roku do końca roku 2018. Realizacja tej  części zadania będzie kontynuacją, a zarazem ostatnim etapem, zamykającym rozpoczęty w 2017 roku, proces opracowania i upowszechnienia informacji o wszystkich dysertacjach doktorskich UŚ. Projekt ten był realizowany w ramach Umowy nr 645/P-DUN/2017.

Zadanie 2

• Efektem działań projektu będzie zapewnienie bezpłatnego nieograniczonego dostępu do publikacji naukowych, dysertacji oraz materiałów naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. W ramach projektu w repozytorium zostanie umieszczonych 3600 publikacji. Równolegle kontynuowane będą działania polegające na szerokiej akcji informacyjnej wśród pracowników naukowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę otwartego dostępu w upowszechnianiu wyników badań naukowych oraz zagadnień prawa autorskiego.

Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Całkowita wartość projektu: 174.980 PLN.

Całkowite wydatki kwalifikowalne: 174.980 PLN.

Dofinansowanie: 174.980 PLN.

Okres realizacji projektu: 1 lipca 2019 r. – 31 października 2020 r.

pomarańczowy kwadrat

Projekt: Upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę - 645/P-DUN/2017.

Beneficjent projektu: Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Cel główny: upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe.

Cele szczegółowe:

• opracowanie naukowych zasobów bibliotecznych – opracowanie i upowszechnienie informacji o dysertacjach doktorskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
  • udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej : Utworzenie repozytorium instytucjonalnego Uniwersytetu Śląskiego.

Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Całkowita wartość projektu: 93.600 PLN.

Całkowite wydatki kwalifikowalne: 93.600 PLN.

Dofinansowanie: 93.600 PLN.

Okres realizacji projektu: 1 czerwca 2017 r. – 31 października 2018 r.

pomarańczowy kwadrat

Projekt: Finansowanie działalności upowszechniającej naukę w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę.Beneficjent: Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Cel główny: tworzenie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych.

Cele szczegółowe: tworzenie i utrzymanie baz danych oraz utrzymanie dostępu do światowych i krajowych baz danych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Całkowita wartość projektu: 175 466,18 PLN.

Całkowite wydatki kwalifikowalne: 175 466,18 PLN.

Dofinansowanie: 175 466,18 PLN.

Okres realizacji projektu: 2013 r.