CINIBA - Nagrody i wyróżnienia

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

Nagrody i wyróżnienia

polska pieknieje

23 maja w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w prestiżowym konkursie Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich, w którym wyłania się najlepiej zrealizowane przedsięwzięcia finansowane ze środków unijnych. Dyrektor CINiBA prof. dr hab. Dariusz Pawelec odebrał z rąk minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej jedną z trzech nominacji przyznanych w kategorii rewitalizacja. Do tegorocznej, VI edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 311 projektów.

konkurs archdailyZnamy wyniki plebiscytu Building of the Year 2012. Decyzją internautów tytuł Budynku Roku 2012 otrzymała wspólna biblioteka Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach.

Plebiscyt ogłosił serwis ArchDaily - międzynarodowy wortal poświęcony architekturze. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka otrzymało najwięcej głosów w kategorii Muzea i Biblioteki. O zwycięstwo w tej grupie rywalizowało blisko 1000 obiektów z całego świata.

NAGRODA PREZYDENTA RPKonsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach otrzymało Nagrodę GRAND PRIX Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku za inwestycję Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, a także tytuł Najlepszego Budynku Użyteczności Publicznej w VII edycji konkursu "Życie w architekturze". Organizatorem konkursu jest redakcja miesięcznika "Architektura-murator".

Więcej o nagrodzie Prezydenta RP

Konkurs Polski Cement w Architekturze jest organizowany od 1997 roku.Organizatorami Konkursu są: SARP oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Celem tego Konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. W tegorocznej XVI edycji Konkursu, spośród zgłoszonych projektów, Jury nominowało 7 realizacji oddanych do użytku przed końcem 2011 roku.

Uzasadnienie decyzji Jury:

  • za prostą, piękną, jednorodną kompozycję architektury - bryły i wnętrz obiektu podkreśloną „detalem przewodnim” elementów pełnych i otworów na elewacjach i we wnętrzach, kontynuowanym rysunkiem posadzek i przegród wewnętrznych,
  • za klasycznie prosty, funkcjonalny układ wewnętrznej przestrzeni biblioteki,
  • za kulturalne, eleganckie nawiązanie gabarytami bryły do obecnego i projektowanego otoczenia.

Budowa Roku 2011 - Nagroda II stopnia w kategorii budynki nauki i kultury
Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się obiektów budowlanych. Przedmiotem konkursu są zarówno nowe obiekty budowlane, jak i proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa.

nagroda architektoniczna politykiGrand Prix w pierwszej edycji konkursu architektonicznego organizowanego przez tygodnik Polityka. Kapituła konkursu oceniła najwyżej nową siedzibę biblioteki uniwersyteckiej w Katowicach w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli autorzy projektu z pracowni HS99 oraz dyrektor CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. Nową bibliotekę akademicką docenili także internauci, którzy głosowali na "Rudzielca" w plebiscycie online na stronie domowej czasopisma oraz za pośrednictwem portalu Onet.pl.

Nagroda Architektoniczna Polityki serwis WWW

Wspólna biblioteka Uniwersytetów - Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie Polska Architektura 2011 w kategorii kultura i nauka. Wyniki opublikował branżowy wortal www.sztuka-architektury.pl

Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej został również wymieniony wśród 101 najciekawszych budynków ostatniego dziesięciolecia w Polsce. Listę opublikował branżowy portal bryla.pl. Wybór zawiera powstałe po 2000 r. projekty ponad 70 renomowanych pracowni.

Nagroda główna i wyróżnienie Grand Prix w 17. edycji konkursu na Architekturę Roku Województwa Śląskiego organizowanego przez katowicki odział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Kapituła konkursu doceniła wartości, znakomity poziom i najwyższą jakość projektu (pracownia architektoniczna HS99) wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Jury uzasadniło swoją decyzję podkreślając, iż jest to obiekt perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania. To unikalny przykład umiejętnego połączenia dyscypliny projektowej z twórczą ekspresją.