CINIBA - O CINiBA

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

O CINiBA

polska pieknieje

23 maja w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w prestiżowym konkursie Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich, w którym wyłania się najlepiej zrealizowane przedsięwzięcia finansowane ze środków unijnych. Dyrektor CINiBA prof. dr hab. Dariusz Pawelec odebrał z rąk minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej jedną z trzech nominacji przyznanych w kategorii rewitalizacja. Do tegorocznej, VI edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 311 projektów.

Nowy gmach biblioteki znajduje się w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej 11A, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących zabudowań głównego Kampusu Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Położenie w Śródmieściu zapewnia dogodny dojazd poprzez istniejący system komunikacji drogowej, tramwajowej, autobusowej i kolejowej.

Realizacja CINiBA w połączeniu z nowym zagospodarowaniem doliny rzeki Rawy, umożliwi stworzenie nowego układu przestrzenno-komunikacyjnego poprzez budowę, na terenie lokalizacji inwestycji, nowych miejsc parkingowych, ciągów komunikacyjnych dla pieszych i ruchu kołowego oraz ciągów zieleni.

konkurs archdailyZnamy wyniki plebiscytu Building of the Year 2012. Decyzją internautów tytuł Budynku Roku 2012 otrzymała wspólna biblioteka Uniwersytetów Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach.

Plebiscyt ogłosił serwis ArchDaily - międzynarodowy wortal poświęcony architekturze. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka otrzymało najwięcej głosów w kategorii Muzea i Biblioteki. O zwycięstwo w tej grupie rywalizowało blisko 1000 obiektów z całego świata.

NAGRODA PREZYDENTA RPKonsorcjum Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu  Śląskiego w Katowicach otrzymało Nagrodę GRAND PRIX Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku za inwestycję Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, a także tytuł Najlepszego Budynku Użyteczności Publicznej w VII edycji konkursu "Życie w architekturze". Organizatorem konkursu jest redakcja miesięcznika "Architektura-murator".

Więcej o nagrodzie Prezydenta RP

Konkurs Polski Cement w Architekturze jest organizowany od 1997 roku.Organizatorami Konkursu są: SARP oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Celem tego Konkursu jest pokazanie możliwości twórczego użycia technologii betonowej w budownictwie. W tegorocznej XVI edycji Konkursu, spośród zgłoszonych projektów, Jury nominowało 7 realizacji oddanych do użytku przed końcem 2011 roku.

Uzasadnienie decyzji Jury:

  • za prostą, piękną, jednorodną kompozycję architektury - bryły i wnętrz obiektu podkreśloną „detalem przewodnim” elementów pełnych i otworów na elewacjach i we wnętrzach, kontynuowanym rysunkiem posadzek i przegród wewnętrznych,
  • za klasycznie prosty, funkcjonalny układ wewnętrznej przestrzeni biblioteki,
  • za kulturalne, eleganckie nawiązanie gabarytami bryły do obecnego i projektowanego otoczenia.

27 września uruchomiono w Katowicach supernowoczesną książnicę naukową. Oficjalne otwarcie miało miejsce 12 października. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to najnowsza biblioteka uniwersytecka w Polsce, wybudowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w kraju i jedno z nielicznych w Europie. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł blisko 80 milionów złotych (w tym dofinansowanie EFRR prawie 53 mln zł). Przedsięwzięcie wspomogła realizacja projektu MOK o wartości 5,7 mln zł (dofinansowanie EFRR: 4,85 mln zł), w ramach którego powstały odpowiednie systemy zarządzania połączonymi zbiorami obu tworzących CINiBA bibliotek, umożliwiające ich udostępnianie w nowym obiekcie i na nowych zasadach. Realizacja projektu trwała 4 lata (od lipca 2008 do czerwca 2012).

W CINiBA połączono zbiory Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UEK – w sumie 800 tys. woluminów książek – oraz najnowsze technologie wykorzystywane w informacji naukowej na świecie. 320 tys. woluminów książek i czasopism znajduje się w strefach otwartych z wolnym dostępem do zbiorów. Przenoszenie zbiorów z dotychczasowych siedzib bibliotecznych, z uwagi na kalendarz akademicki odbyło się podczas wakacji. W magazynach CINiBA jest miejsce na 2 miliony woluminów.

Budynek CINiBA ma ponad 12 tys. m2 powierzchni i 63 tys. m3 kubatury. Na 7 kondygnacjach obiektu równocześnie może przebywać 1000 osób. Znajduje się tam 340 komputerów i terminali, 54 km półek, 6 „selfchecków” do samodzielnego wypożyczania książek, wrzutnia (najnowszy i jedyny w Polsce model zawierający sorter do selekcjonowania zwracanych książek, np. wg ich miejsca przechowywania). Biblioteka zatrudnia 120 pracowników (bibliotekarze/specjaliści informacji naukowej, informatycy i pracownicy administracji).

Poprzez nowoczesne zaplecze informacyjno-multimedialne CINiBA wspiera wszelkie potrzeby indywidualnego rozwoju. Zarówno w zakresie informacji naukowej i edukacji, jak i poprzez animowanie wydarzeń kulturalnych uczelni i regionu. Dzięki funkcjonalnej organizacji przestrzeni z wolnym dostępem do zbiorów, miejscami do pracy indywidualnej i grupowej, do czytania prasy i do odpoczynku, nowa biblioteka stanie się również płaszczyzną spotkań i przyjemnego spędzania czasu w klimacie „intelektualnego fermentu”.

Nowa inwestycja biblioteczna już na etapie budowy zyskała uznanie specjalistów i społeczeństwa. Dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. zwycięstwo w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną „Polityki”; tytuły: Architektura Roku 2011, Bryła Roku 2011, nagroda II stopnia w konkursie PZITB Budowa Roku 2011.

Budowa Roku 2011 - Nagroda II stopnia w kategorii budynki nauki i kultury
Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się obiektów budowlanych. Przedmiotem konkursu są zarówno nowe obiekty budowlane, jak i proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa.

nagroda architektoniczna politykiGrand Prix w pierwszej edycji konkursu architektonicznego organizowanego przez tygodnik Polityka. Kapituła konkursu oceniła najwyżej nową siedzibę biblioteki uniwersyteckiej w Katowicach w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli autorzy projektu z pracowni HS99 oraz dyrektor CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. Nową bibliotekę akademicką docenili także internauci, którzy głosowali na "Rudzielca" w plebiscycie online na stronie domowej czasopisma oraz za pośrednictwem portalu Onet.pl.

Nagroda Architektoniczna Polityki serwis WWW

Wspólna biblioteka Uniwersytetów - Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie Polska Architektura 2011 w kategorii kultura i nauka. Wyniki opublikował branżowy wortal www.sztuka-architektury.pl