CINIBA - Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza – konferencja

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider
There is no translation available.

Erich Maria Remarque zum 50. Todestag PlakatMiło nam poinformować, że w dniach 11 października - 13 października 2021 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się konferencja Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Erich Maria Remarque-Friedenszentrum Universität Osnabrück.

Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm…

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji: pdfErich-Maria-Remarque-zum-50.-Todestag.Programm.pdf242.12 KB

Konferencji towarzyszy wystawa "Erich Maria Remarque. Militanter Paziefist. Wojujący Pacyfista". Ekspozycję można oglądać w CINiB-ie (hol główny) do końca października.


Remarque wystawa w holu CINiB-y plansze

Udostępnij