CINIBA - Wiadomości

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
previous arrow
next arrow
Slider

Wiadomości

There is no translation available.

Jestem z DKMS kwadratGrupa studentów Uniwersytetu Śląskiego po raz kolejny włącza się w akcję DKMS “HELPERS’ GENERATION”, która ma na celu powiększenie bazy potencjalnych Dawców szpiku. Akcja jest rozpowszechniona wśród studentów pochodzących z uczelni z całej Polski. Zarejestrować może się praktycznie każdy, zupełnie nic na tym nie tracąc.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Niestety tylko 25% Chorych znajduje Dawcę wśród swojej rodziny, a 75% poszukuje Dawcy niespokrewnionego. Chociaż w bazie Fundacji DKMS jest już 1,7mln osób, to nadal co 5 Pacjent nie znajduje swojego “bliźniaka genetycznego”. Komórki macierzyste mnożą się przez całe nasze życie, dlatego pozostanie Dawcą nie ingeruje w nasz organizm.


W dniach od 6 do 10 grudnia stanowiska będą znajdowały się na całym Uniwersytecie Śląskim, a także od 7 do 8 grudnia w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

Im większa baza Dawców, tym większa szansa, że wśród zarejestrowanych osób znajdzie się zgodny Dawca.

„HELPERS’ GENERATION” to projekt powiązany z rozpoczętą w kwietniu 2013 roku przez Fundację DKMS inicjatywą rejestracji potencjalnych Dawców szpiku na uczelniach. Jego celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski, na uczelniach zarejestrowano ponad 130 805 (listopad 2021) potencjalnych Dawców, spośród których już ponad 1 042 osób (listopad 2021) podarowało potrzebującym Pacjentom szansę na życie. Podczas akcji Fundacji DKMS Polska wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych Dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Fundacja DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja typu non-profit, a swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 785 000 (listopad 2021) potencjalnych dawców.

9 697 (listopad 2021) osób oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej.

To takie łatwe uratować komuś życie.
There is no translation available.

przerwa swiateczna 500x300
Szanowni Czytelnicy
,

uprzejmie informujemy, że w dniach 23 grudnia 2021 r. - 9 stycznia 2022 r. CINiBA będzie funkcjonować następująco:

23 grudnia (czwartek): 8.00-16.00
24-26 grudnia (piątek-niedziela): nieczynne*
27–30 grudnia (poniedziałek-czwartek): 8.00-16.00
31 grudnia–2 stycznia (piątek-niedziela): nieczynne*
3-5 stycznia (poniedziałek-środa): 8.00-16.00
6-9 stycznia (czwartek-niedziela): nieczynne*

*Zachęcamy do korzystania ze źródeł elektronicznych: www.ciniba.edu.pl

Dear Readers,

we kindly inform that from 23rd December 2021 to 9th January 2022 CINiBA will operate as follows:

23rd December (Thursday): 8.00-16.00
24th-26th December (Friday-Sunday): closed*
27th–30th December (Monday-Thursday): 8.00-16.00
31st December –2nd January (Friday-Sunday): closed*
3rd-5th January (Monday-Wednesday): 8.00-16.00
6th-9th January (Thursday-Sunday): closed*

*Access to e-sources: www.ciniba.edu.pl

kraina książek czerwone logo na białym tle
There is no translation available.

KrainaKsiazek LOGO rgb72dpi 1Szanowni Państwo,

aby umożliwić całej społeczności akademickiej w okresie pandemii dostęp do najnowszej oferty zagranicznych publikacji naukowych, wspólnie z Krainą Książek przygotowaliśmy dla Państwa wystawę w „wirtualnej formie”.

W załącznikach znajdą Państwo tytuły nowości wydawniczych. Podobnie jak w poprzednich latach, mogą je Państwo rekomendować do zakupu, który zostanie zrealizowany przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Rekomendacje prosimy wysyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. najpóźniej do 10.12.2021 roku.

pdfBiologia-2021.pdf
pdfChemia-2021.pdf
pdfFilozofia-2021.pdf
pdfFizyka-2021.pdf
pdfHistoria-2021.pdf
pdfKulturoznawstwo-2021.pdf
pdfLiteraturoznawstwo-2021.pdf

pdfMateriałoznawstwo-biomateriały-polimery-2021.pdf

pdfNauki-o-sztuce-2021.pd
f
pdfNauki-o-Ziemi-2021.pdf
pdfOchrona-środowiska-2021.pdf

pdfPedagogika-2021.pdf

pdfPrawo-2021.pdf
pdfPsychologia-2021.pdf

 

grafika przedstawiająca katalog Integro i informację o zmiane sposobu logowania się na konto biblioteczne
There is no translation available.

Szanowni Państwo,

informujemy, że od 31 stycznia 2022 roku będzie można zalogować się na swoje konto biblioteczne oraz do systemu HAN UŚ przez numer ID czytelnika lub adres e-mail czytelnika (opcja alternatywna za pomocą numeru PESEL zostanie wyłączona).

Numer ID czytelnika jest widoczny w prawym górnym rogu strony katalogu INTEGRO po zalogowaniu się lub w wiadomościach mailowych, które aktualnie są wysyłane z biblioteki po dokonaniu operacji na koncie.

Prosimy pamiętać, aby przed 31 stycznia 2022 roku sprawdzić i zapisać swój numer ID czytelnika lub posługiwać się przypisanym do konta adresem e-mail.


Dear Readers,

please notice that from 31st January 2022 you will be able to log into your library account and the HAN UŚ system using the reader's ID number or the reader's e-mail address (it will not be possible to log in using the PESEL number).

The ID number is visible in the upper right corner of the INTEGRO catalog page after logging in or in e-mails that are currently sent from the library.

Please remember to check and write down your Reader ID number before 31st January 2022 or use the email address assigned to your account.


grafika przedstawiająca zamyślonego mężczyznę korzystającego z laptopa
There is no translation available.

lskie cyfrowe
Szanowni Czytelnicy,

zachęcamy do udziału w 30-dniowej grze miejskiej "Cyfrowe Śl@skie" - jedno z zadań od 19 listopada czeka na Was w CINiB-ie (hol, przy wejściu od strony Rawy). Organizatorami gry są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Cudotwórnia Events.

Gra ma charakter edukacyjny podnoszący wiedzę, świadomość i kompetencje mieszkańców Województwa Śląskiego. Poszczególne zadania i działania dotyczą zagadnień związanych ze społeczeństwem informacyjnym: e-usługami (m.in.: w zakresie zdrowia, administracji publicznej i przedsiębiorczości), kompetencjami cyfrowymi, cyberbezpieczeństwem oraz ciekawostkami IT związanymi z województwem śląskim.


Do zabawy można dołączyć w każdym momencie. Szczegóły znajdują się na stronie Cyfrowe Śląskie!
There is no translation available.

coffeebook
Szukaj dobrej kawy w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej!

Zapraszamy do kawiarni CoffeeBook na pyszną kawę, rozgrzewającą herbatę i smakołyki.

Kawiarnia jest czynnna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00, w soboty w godz. 9.00-17.00.


Zapraszamy!


Look for good coffee at the Scientific Information Center and Academic Library!

We invite you to the CoffeeBook cafe for coffee, tea and cakes.

The cafe is open from Monday to Friday from 8.00-19.00, on Saturdays from 9.00-17.00.

pierwsze kroki w CINiB-ie zdjęcie profilowe z tłem biblioteki i logotypami UŚ, UE i CINiB-y
There is no translation available.

Drodzy Czytelnicy,

wiemy, że korzystanie z zasobów CINiB-y może wydawać się skomplikowane i budzić obawy szczególnie nowych Czytelników.

Chcemy pokazać Państwu, że biblioteka jest przyjazna i otwarta, a jej usługi umożliwiają komfortową pracę i naukę.

Jesteśmy dla Państwa i zależy nam, aby Czytelnicy odkryli cały potencjał naszej książnicy.
Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które ułatwią stawianie pierwszych kroków w CINiB-ie:

 

1. Zajrzyj do zakładki „Pierwsze kroki”.

2. Po przyjściu do biblioteki podejdź do Informatoriów (parter, I i II piętro).

3. Skorzystaj z krótkich szkoleń - poniedziałki, środy i piątki o godz. 11.00 i 16.00 (chętnych prosimy o zgłoszenie się do Informatorium na parterze na kilka minut przed rozpoczęciem szkolenia).

4. Skontaktuj się z nami, aby ustalić indywidualny termin: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Prosimy pamiętać, że możliwość zdalnego założenia konta przez formularz rejestracyjny utrzymana zostaje tylko dla pracowników, studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych UŚ i UE, którzy nie posiadają konta w CINiB-ie, a chcą uzyskać dostęp wyłącznie do źródeł elektronicznych z domu (w przypadku UŚ) lub skorzystać z usługi elektronicznego zamawiania i pobierania cyfrowych kopii materiałów (w przypadku UŚ i UE).


UWAGA! Osoby, które nie posiadają konta w CINiB-ie a chcą korzystać z tradycyjnej usługi wypożyczania książek, powinny wypełnić formularz rejestracyjny online, a następnie zgłosić się do wypożyczalni w celu dopełnienia formalności.

Jeśli chcesz przedłużyć ważność swojego konta bibliotecznego, skontaktuj się bezpośrednio z wypożyczalnią (osobiście, telefonicznie: 32 786 51 21 lub mailowo: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).

nowy czytelnik

Lemland 20?1 niebieski plakat wystawy z grafiką abstrakcyjną przedstawiającą układ słoneczny
There is no translation available.

wystawa 186Szanowni Czytelnicy,

zachęcamy do zapoznania się z wystawą poświęconą Stanisławowi Lemowi.

Na wystawie prezentowane są prace powstałe w ramach Międzynarodowego Konkursu Plakatu Lemland 2021, organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, Uniwersytet Ostrawski, China Europe Design Culture Association (CEIDA) oraz Dydo Poster Gallery w Krakowie.

Tematyka plakatów oscyluje wokół postaci Stanisława Lema, jego literatury i jej adaptacji oraz kontekstów przyszłości. Pytania o charakter i tempo zmian naszej rzeczywistości w wyniku działania technologii, a także pytania o kulturotwórczą rolę technologii również stanowią tematykę plakatów. Na wystawie prezentowane są plakaty, które zostały wybrane przez międzynarodowe jury.

Ekspozycję można oglądać w holu głównym CINiB-y.
okładka komiksu wersja katowicka z postacią mistrza Twardowskiego z telefonem komórkowym na tle CINiB-y
There is no translation available.

paneuropa vs covid okladka katowice“Paneuropa vs COVID-19” to nowy, fascynujący komiks o jednym z największych wyzwań, z jakim Europa i świat musiały się zmierzyć w ostatnim czasie. Komiks opowiada o zmaganiach bohaterów Paneuropy z siłami zła, o solidarności Europejczyków w obliczu zagrożenia i ofiarnej postawie personelu medycznego.

To kolejne wydawnictwo powstałe z inicjatywy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce poruszające ważny społeczny problem.

Twórcami komiksu są scenarzysta Tobiasz Piątkowski oraz ilustratorzy Wojciech Stefaniec i Rafał Szłapa.

Miastami partnerskimi projektu „Paneuropa vs COVID-19 są Łódź, Katowice, Wrocław, Darłowo. Każde z nich otrzymało własną okładkę.

Komiks można bezpłatne pobrać ze strony Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

zdjęcie sali konferencyjnej CINiB-y
There is no translation available.

Erich Maria Remarque zum 50. Todestag PlakatMiło nam poinformować, że w dniach 11 października - 13 października 2021 r. w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbędzie się konferencja Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz Erich Maria Remarque-Friedenszentrum Universität Osnabrück.

Międzynarodowa konferencja naukowa wraz z wystawą towarzyszącą będą poświęcone życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a (1898–1970). Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Remarque pozostaje znany przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. Na Zachodzie bez zmian. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: migracja, ucieczka, tożsamość, opresja, empatia, pacyfizm, cywilizacja, humanitaryzm…

W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy też problemy przekładu jego dzieł.

Celem projektu jest podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju i obcości w świecie.

Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji: pdfErich-Maria-Remarque-zum-50.-Todestag.Programm.pdf242.12 KB

Konferencji towarzyszy wystawa "Erich Maria Remarque. Militanter Paziefist. Wojujący Pacyfista". Ekspozycję można oglądać w CINiB-ie (hol główny).

Remarque wystawa w holu CINiB-y plansze