Wiadomości
Biblioteka w sercu!
Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Biblioteka Śląska, Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) zapraszają do udziału w 14. Forum Młodych Bibliotekarzy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Biblioteka w sercu”.
Jesteś bibliotekarką/bibliotekarzem i chciałabyś/chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem? A może pracujesz w innej branży, ale Twoje kompetencje mogą okazać się przydatne młodym adeptom zawodu? Zachęcamy do zgłaszania wystąpień (w formie referatu lub warsztatu) z zakresu następujących kręgów tematycznych:
Czytelnik w sercu biblioteki
Masz ciekawe doświadczenia w pracy z czytelnikiem w każdym wieku, z rozmaitymi potrzebami, a może z różnych zakątków świata? Opowiedz nam o tym! Podziel się pomysłami na zorganizowanie ciekawych zajęć, niesamowitych spotkań, inspirujących warsztatów.
Wirtualne serce
Czas pandemii zmusił Cię do przeniesienia działalności do internetu? A może nowa forma pracy nie była uciążliwością, lecz szansą? Wyraź swoje zdanie! Opisz, jak podtrzymywałeś kontakt z czytelnikami i zdradź nam swoje sposoby na przyjazne i skuteczne komunikowanie się poprzez media społecznościowe.
Z sercem do e-booków
Elektroniczna książka to przyszłość czy zagrożenie dla bibliotek? Jak wykorzystać rozwój technologii, by służył bibliotekom i pozytywnie wpływał na czytelnictwo? W jaki sposób opracowywać i udostępniać e-publikacje? Twoje doświadczenie w tym temacie może zmienić biblioteczny świat!
Wyzwanie mam w sercu
Bibliotekarz żadnej pracy się nie boi i podejmuje się każdego zadania. Jeśli sprawdzasz się w roli animatora, regionalisty czy wolontariusza – to właśnie miejsce dla Ciebie! Przyjedź i opowiedz o swoich działaniach! Do wystąpień w tej sekcji zachęcamy również specjalistów w zakresie kompetencji miękkich – wspólnie porozmawiamy o komunikacji interpersonalnej, inteligencji emocjonalnej czy skutecznym zarządzaniu czasem. Podejmiemy temat poczucia spełnienia i zadowolenia z pracy, ale także stresu i wypalenia zawodowego.
Serce do przestrzeni
Biblioteka na dworcu kolejowym, w budynku pokopalnianym, galerii handlowej? Jeśli interesuje Cię architektura bibliotek, chciałbyś przedstawić nietypowe projekty i rozwiązania – czekamy właśnie na Ciebie! Podpowiedz, jak stworzyć komfortową dla czytelników przestrzeń, która będzie nie tylko miejscem nauki i pracy, lecz także wypoczynku i rozrywki.
Serce do współpracy
Wiesz, jak nawiązać i podtrzymywać efektywną współpracę z innymi bibliotekami, stowarzyszeniami czy instytucjami? A może orientujesz się, w jaki sposób zdobyć środki na dofinansowanie działalności bibliotek? W tej sekcji możesz opowiedzieć o dobrych praktykach w zakresie pozyskiwania projektów i funduszy oraz o budowaniu społeczności wokół biblioteki.
Propozycje wystąpień (referat lub warsztat) należy zgłaszać poprzez wypełnienie ankiety na stronie: https://forms.gle/P9Yn6CsprrqMDnDv6
Czekamy na wszystkich, którzy mają bibliotekę w sercu!
Ważne informacje:
- 14. FMB odbędzie się w dniach 8-9 września 2022 r. w Zabrzu i Katowicach
- formularz zgłoszeniowy należy przesłać do 22 maja 2022 r.
- kontakt: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Drodzy Czytelnicy,
serdecznie zapraszamy na spotkanie z Martą Obuch – autorką komedii kryminalnych, poetką, dziennikarką, pasjonatką fotografii. Wydarzenie odbędzie się 8 czerwca br. o godz. 17.00 w CINiB-ie (a jeśli pogoda dopisze, na świeżym powietrzu w CINiB-owym Ogrodzie Nauk).
Marta Obuch zadebiutowała w 2007 r. powieścią Precz z brunetami! Książka niemal natychmiast zyskała popularność i uznanie czytelników. Jej twórczość prozatorska skierowana jest przede wszystkim do kobiet. Autorka Miłości, szkieletu i spaghetti, która od podstawówki zaczytywała się w książkach Joanny Chmielewskiej, nie ukrywa, że inspiruje ją dorobek artystyczny polskiej królowej kryminałów. W jednym z wywiadów Marta Obuch wspomina, że to właśnie ulubiona pisarka upewniła ją w przekonaniu, że powinna tworzyć. Akcje powieści Marty Obuch rozgrywają się w miastach dla niej ważnych. Lokalny koloryt Częstochowy czy Katowic sprawiają, że po książki te jeszcze chętniej sięgają osoby, którym śląskie zakątki są równie bliskie. Dzięki obecnemu w tekstach humorowi, oryginalnej kreacji postaci oraz zajmującej fabule lektura staje się prawdziwą przyjemnością.
Od 2007 roku Marta Obuch opublikowała kilkanaście powieści, między innymi Francuskiego pieska, Metodę na wnuczkę, Wiedźmę duszoną w winie, czy Damę ciężkich obyczajów. Obecnie pisarka mieszka w Katowicach.
Zapraszamy na spotkanie z Martą Obuch, które poprowadzi Mirella Siedlaczek-Mikoda, polonistka i absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim związana z dwutygodnikiem kulturalnym artPAPIER.
Wstęp wolny!

Szanowni Państwo,
za nami Tydzień Bibliotek - Dni otwarte CINiB-y. Od 9 do 14 maja 2022 r. w gmachu Centrum odbywały się wykłady, warsztaty i spotkania, które przybliżały świat książek, biblioteki, kultury.
Wszystkim Gościom serdecznie dziękujemy za obecność.
Zachęcamy do odwiedzania naszej książnicy! W holu głównym (poziom 0) prezentujemy ekspozycję "Jesteśmy razem 10 lat!" poświęconą funkcjonowaniu książnicy w ostatniej dekadzie.







































miło nam poinformować, że od 11 maja do 30 czerwca 2022 r. w przestrzeni wystawienniczej CINiB-y na placu od strony Rawy będzie prezentowana ekspozycja plenerowa zatytułowana "Cybulski - aktor pośród miasta". Organizatorem wystawy jest Instytucja Filmowa "Silesia-Film" w Katowicach.
Ekspozycja powstała z okazji 55 rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Jest hołdem dla ikonicznego aktora. Tytuł nawiązuje do tytułu filmu z jego udziałem „Sam pośród miasta”. Prezentuje fotosy z filmów, w których Zbigniew Cybulski odtwarzał główne role. Ich dobór nie jest przypadkowy, gdyż istotą wystawy jest ukazanie aktora jako postaci związanej z takimi pojęciami jak nowoczesność i miasto. Prawie wszystkie filmy z jego udziałem są obrazami współczesności, a ich akcja rozgrywa się w dużych miastach. Prezentacja każdego z fotosów uzupełniona jest cytatem z licznych wypowiedzi aktora i odnosi się do tego, co interesowało Cybulskiego najbardziej, czyli istoty współczesnej sztuki i postaci, które stają się symbolami kondycji współczesnego, nowoczesnego społeczeństwa.
Zapraszamy!
Szanowni Czytelnicy,
oddajemy do Państwa dyspozycji wygodne, CINIB-owe leżaki, które ugoszczą Państwa w piękne, słoneczne dni.
Bardzo zależy nam, aby w bibliotece można było nie tylko swobodnie i efektywnie pracować, znaleźć niezbędne materiały i informacje, ale także czuć się komfortowo i choć chwilkę odpocząć.
Strefy relaksu na zewnątrz budynku pozwolą Państwu odetchnąć w przerwie od nauki i bibliotecznych kwerend.
Leżaki są samoobsługowe. Można je samodzielnie wypożyczyć w słoneczne dni od godz. 9.00. Stojaki z leżakami znajdują się przy wejściu do CINIB-y. Uprzejmie prosimy, by zwrócić je w wyznaczonych miejscach do godziny 19.00.
Zapraszamy na leżaki!
Proszę usiąść wygodnie i rozkoszować się słoneczną pogodą i dobrą lekturą!

aby umożliwić całej społeczności akademickiej dostęp do najnowszej oferty zagranicznych publikacji naukowych, wspólnie z firmą ABE Books przygotowaliśmy dla Państwa wystawę w „wirtualnej formie”.
W załącznikach znajdą Państwo tytuły nowości wydawniczych. Podobnie jak w poprzednich latach, mogą je Państwo rekomendować do zakupu, który zostanie zrealizowany przez Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Rekomendacje prosimy wysyłać na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. najpóźniej do 22.05.2022 roku.
INŻYNIERIA-MATERIAŁOWA-BIOMATERIAŁY-POLIMERY
Drodzy Czytelnicy,
czy słyszeliście o geocachingu? Czy dotarła do Was wiadomość, że do gry włączyła się także CINiBA?
Geocaching to zabawa terenowa, która w ostatnich latach zdobyła wielką popularność na świecie, a także w Polsce. Gra polega na wyszukiwaniu w terenie ukrytych „skrzynek-niespodzianek” tzw. keszy (ang. cache – kryjówka, skrzynka) z wykorzystaniem urządzeń z funkcją GPS. Skrytki pojawiają się najczęściej w ciekawych, wartych odwiedzenia miejscach na mapie danego regionu. Zabawa w detektywa rozbudza pasje odkrywcy, poszukiwacza skarbów, pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, orientację w terenie, a niejednokrotnie wymaga także umiejętności rozwiązywania łamigłówek, zagadek logicznych itp. Z okazji 10-urodzin skrzynkę-zagadkę z niespodzianką ukryła w swym gmachu także CINiBA! Aby się do niej dostać, trzeba zagłębić się nieco w zbiory biblioteki, pobuszować między półkami, pokręcić po całej strefie wolnego dostępu. To nie jest szybki kesz! Warto jednak podjąć wyzwanie, ponieważ w środku, oprócz logbooka, znajdują się certyfikaty dla znalazców oraz dwa biblioteczne geokrety!
Więcej informacji na temat tego, jak włączyć się do zabawy znajdziecie pod linkiem Opencaching.pl.
Zapraszamy do CINiB-y! Życzymy niezapomnianych wrażeń i owocnych poszukiwań!
Gra jest dostępna w godzinach pracy biblioteki (znajdziesz je zawsze na naszej stronie internetowej).

CINiBA - biblioteka otwarta na świat!
Biblioteka – mikro i makrokosmos jednocześnie, świat na wyciągniecie ręki, eklektyczne, różnorodne, mieniące się różnymi barwami uniwersum. Jakie są współczesne książnice? Jaką rolę wypełniają i jak wpisują się w tkankę miasta?
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – wspólna książnica dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego obchodzi w tym roku dziesięciolecie istnienia. Z perspektywy Centrum miniona dekada stanowiła czas wpisywania się w przestrzeń miasta, zaznaczania i konstytuowania swojej obecności w sercu kampusu akademickiego, w katowickiej Strefie Kultury, tworzącym się wzdłuż bulwarów Rawy Mieście Nauki, czy na mapie Śląska. Był to czas nieustannych starań na rzecz wspierania nauki i kultury, wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, ich indywidualnych ścieżek rozwoju. Jako „biblioteka otwarta”, a zatem gościnna, komfortowa, bezpieczna, CINiBA zabiegała o to, by tworzyć dla użytkowników miejsce przyjazne, tak w przestrzeni fizycznej, jak i duchowej.
CINiBA – biblioteka dla świata. CINiBA – świat w bibliotece. Myśl ta wyraża się metaforycznie w CINiB-owym ekslibrisie identyfikującym książnicę i stanowi jej misję.
Jak rozumiesz wyrażenie „biblioteka otwarta na świat”? Jak rolę Centrum postrzegają użytkownicy biblioteki? Jak książnica prezentuje się w przestrzeni miasta, regionu, kraju, świata? Jaka powinna być biblioteka przyszłości i jaki kierunek winna wyznaczyć sobie CINiBA?
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na esej, który pomoże odpowiedzieć na powyższe pytania. Możesz skupić się na jednym zagadnieniu lub sformułować szkic stanowiący swoisty rekonesans wymienionych tematów. Mile widziane będzie także zaproponowanie własnej perspektywy – pamiętaj jednak o haśle przewodnim konkursu, jakim jest „CINiBA – biblioteka otwarta na świat”. Z wielkim zainteresowaniem zapoznamy się z wszelkimi nadesłanymi tekstami. Na prace czekamy do 31 maja 2022 r. Wymogi techniczne i edytorskie zamieszczone są w poniższym regulaminie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 6 czerwca 2022 r.
Powodzenia!
Regulamin konkursu:
I. Organizator konkursu
Konkurs jest prowadzony przez Organizatora na zasadach niniejszego Regulaminu. Organizatorem jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice, tel. 32 786 50 00, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
II. Adresaci konkursu
W konkursie mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby pełnoletnie z wyłączeniem pracowników CINiB-y oraz pracowników systemu biblioteczno-informacyjnego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W przypadku chęci zgłoszenia przez osobę niepełnoletnią wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.
III. Nagrody
Jury konkursu przyzna następujące nagrody:
I miejsce: nagroda rzeczowa – edukacyjna gra planszowa, zestaw trzech książek i CINiB-owych promocyjnych gadżetów
II miejsce: zestaw dwóch książek i CINiB-owych promocyjnych gadżetów
III miejsce: książka i zestaw CINiB-owych promocyjnych gadżetów
Informujemy, że nie ma możliwości wymiany nagród rzeczowych na pieniężne.
IV. Czas trwania konkursu
Konkurs rozpoczyna się dnia 04.05.2022 r., godz. 7.00 i trwać będzie do 31.05.2022 r., godz. 15.00. Decyduje data i godzina nadesłania zgłoszenia mailowego. Organizator nie bierze odpowiedzialności za ewentualne problemy techniczne skutkujące niedostarczeniem maila w wyznaczonym czasie.
V. Zasady konkursu
- Warunkiem udziału w konkursie jest zapoznanie się z regulaminem i respektowanie jego zasad.
- Udział w konkursie jest bezpłatny.
- W konkursie udział wezmą wyłącznie prace dotąd nigdzie nie publikowane i nie będące zwycięzcami innych konkursów.
- Uczestnik konkursu zgadza się na nieodpłatne wykorzystanie przez Organizatora nadesłanej pracy do celów promocyjnych, wydawniczych i informacyjnych zgodnych z działalnością Organizatora.
- Dane osobowe (imię i nazwisko, dane kontaktowe) powinny zostać zamieszczone w treści zgłoszenia mailowego.
- Każdy uczestnik może przesłać tylko jedną pracę konkursową.
- Organizator nie bierze odpowiedzialności za naruszenie cudzych praw autorskich przez Uczestników konkursu. Odpowiedzialność ta spoczywa na Uczestnikach konkursu.
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi dnia 06.06.2022 r. O wynikach zdecyduje jury w składzie: prof. dr hab. Dariusz Pawelec, dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, dr Katarzyna Wyszyńska, koordynator zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie, Anna Szumiec, zespół ds. promocji i organizacji wydarzeń w CINiB-ie. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany członków Jury w przypadku zaistnienia okoliczności zewnętrznych niezależnych od Organizatora.
- Informacje o wynikach konkursu będą dostępne na stronie internetowej: www.ciniba.edu.pl.
- Zwycięzcy konkursu będą powiadomieni pocztą elektroniczną. Pozostali uczestnicy nie będą powiadamiani.
- Laureaci zobowiązani są do potwierdzenia osobistego odbioru nagrody lub wskazanie adresu, na który nagrody zostaną przesłane.
- Przesłanie pracy konkursowej jest równoznaczne z wyrażeniem przez zgłaszającego zgody na przetwarzanie jego danych osobowych (imię, nazwisko, adres korespondencyjny, dane osobowe podane w pracy konkursowej). Dane osobowe będą przetwarzane przez Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką:
- na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dn. 27.04.2016 dotyczącego ochrony danych osobowych (dalej: „RODO”) w celu: realizacji konkursu, wyłonienia i ogłoszenia zwycięzców konkursu, wysyłania informacji związanych z konkursem – przez czas niezbędny do przeprowadzenia konkursu nie dłużej niż do 30 czerwca 2022 r.;
- w zakresie ochrony praw własności intelektualnej - na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) RODO gdy jest to niezbędne z uwagi na prawnie uzasadniony interes Organizatora zapewnienia możliwości do korzystania z praw na dobrach niematerialnych – przez czas niezbędny, nie dłuższy niż czas trwania tych praw. - Bez podania powyższych danych nie będzie możliwe uczestnictwo zgłaszającego w konkursie.
- Administratorem danych osobowych uczestnika konkursu jest Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice.
- Uczestnikowi Konkursu przysługuje prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, zmiany, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, wniesienia skargi do organu nadzorczego, na zasadach określonych w RODO. Dane mogą zostać przekazane podmiotom świadczącym na rzecz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej usługi objętych klauzulą poufności. Przetwarzanie danych uczestników konkursu zostanie zakończone, gdy cel, dla którego dane zostały zebrane przestanie być aktualny. Szczegóły zawarte są Polityce prywatności.
- Praca musi być przygotowana w edytorze tekstowym, czcionka Times New Roman (wielkość czcionki 12, marginesy 2,5 cm, odstępy między wierszami 1,5 cm). Objętość tekstu nie może przekroczyć 1 strony maszynopisu (tj. do 1800 znaków ze spacjami). Praca powinna być przesłana drogą mailową na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. W tytule maila należy wpisać: ESEJ 2022, w treści wiadomości należy koniecznie podać imię i nazwisko autora.
- Do konkursu przyjmowane będą tylko te prace, które zostaną prawidłowo zredagowane i nadesłane w nieprzekraczalnym terminie: do 31.05.2022 r. do godz. 15.00 (decyduje godzina zarejestrowania odbioru maila w skrzynce Organizatora: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.).
- Prace, które nie spełniają ww. wymogów, nie będą uwzględniane w konkursie.
Szanowni Państwo,
Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego zaprasza do korzystania z Portalu zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym OPUS, nowej odsłony narzędzia do tworzenia Bibliografii Dorobku Pracowników UŚ, kompletowanej w Bibliotece od lat siedemdziesiątych XX w.
OPUS jest łatwym i przyjaznym narzędziem prezentującym dorobek naukowy i artystyczny Uniwersytetu Śląskiego, a jego wdrożenie pozwoliło osiągnąć wiele korzyści dla pracowników m.in. :
- logowanie za pomocą Centralnego Systemu Uwierzytelniania UŚ (podobnie jak do uczelnianej poczty, USOSa itp.), nie trzeba zakładać osobnego konta;
- wprowadzenie edytowalnych profili - każdy Autor ma dostęp do własnego profilu i po zalogowaniu może aktualizować informacje, a także w prosty sposób zgłaszać nowe prace;
- szybkie wyszukiwanie i pobieranie danych o publikacjach i dziełach artystycznych;
- pomoc w upowszechnianiu dorobku naukowego pracowników i doktorantów UŚ i tym samym wpływ na jego widzialność w sieci globalnej nauki;
- łączenie publikacji z rekordami w bazie Scopus.
Baza może być wykorzystana do przygotowywania zestawień przydatnych do wniosków awansowanych, wniosków o nagrody, projektów itp., a także wszelkich raportów podsumowujących działalność wydziałów, instytutów, czy centrów badawczych. OPUS stanowi źródło danych do Portalu Pracownika, a w przyszłości także innych systemów tworzonych na Uniwersytecie.
W zakładce „Pomoc” znajdują się przydatne instrukcje, które ułatwią korzystanie z bazy. Wszelkie pytania odnośnie do korzystania z OPUS oraz zgłoszenia zauważonych błędów prosimy przesyłać do pracowników rejestrujących osiągnięcia w poszczególnych jednostkach UŚ lub na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Celem gry jest poznanie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, sposobu jej funkcjonowania, nabycie umiejętności poruszania się po bibliotece, wyszukiwania książek i informacji na określony temat.
Gra przeznaczona jest dla dwóch grup wiekowych: (1) młodzieży 13-15 lat oraz (2) młodzieży starszej (16 lat i więcej) oraz dorosłych. Liczba uczestników: 12 osób podzielonych na dwuosobowe grupy.
UWAGA: Rejestracja obywa się drogą e-mailową: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Gra odbywać się będzie w całej bibliotece – strefie wolnego dostępu, czytelni prasy, sala seminaryjnej, sali dydaktycznej.
Zasady:
- W bibliotece umieszczonych jest 7 stanowisk, gdzie grupy będą wykonywały zadania.
- Gra składa się z dwóch części. W części pierwszej grupy mają do wykonania siedem zadań. Za każde dobrze wykonane zadanie otrzymują wskazówki. W części drugiej (finałowej) na podstawie otrzymanych wskazówek oraz informacji dodatkowych przygotowują ostateczne rozwiązanie gry.
- Po wykonaniu zadania grupa przechodzi do następnego stanowiska zgodnie z zaplanowaną trasą.
- Do rozwiązania zadania wykorzystać można książki, przygotowane materiały i stanowiska komputerowe.
- Przed wykonaniem zadania opiekun stanowiska przekazuje informacje dotyczącą zadania oraz oczekiwanego efektu.
- Za poprawnie wykonane zadanie grupa otrzymuje jedną wskazówkę, która będzie konieczna do ostatecznego rozwiązania gry.
- Po wykonaniu wszystkich zadań wszystkie grupy przechodzą do sali dydaktycznej, w której – na podstawie zebranych wskazówek i otrzymanych informacji – przygotowują rozwiązanie.
- Wygrywa grupa, która jako pierwsza poda prawidłowe rozwiązanie.
- Zwycięzcy otrzymują nagrodę główną, a pozostali uczestnicy – nagrody pocieszenia.
Wszelkie informacje dotyczące gry terenowej znajdują się w regulaminie:
Regulamin gry edukacyjnej
UWAGA: Niepełnoletni uczestnicy gry edukacyjnej zobowiązani są do przedstawienia podpisanej przez rodzica/opiekuna prawnego zgody na udział w grze:Zgoda na uczestnictwo dziecka w grze edukacyjnej
Wymagana jest akceptacja regulaminu za pośrednictwem poniższego formularza: