CINIBA - Sesja naukowa "Półwiecze bez Morcinka. Rewizje"

In order to personalize content, adjust and analyse ads, and provide safer experience, we use cookies. By using this website, you agree to the collection of information by us. The details can be found at: Privacy policy.
Slider
20190507 185508

Funkcjonowanie CINiB-y od 21 września

Sep 21, 2020
×There is no translation available.Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że od 21…
1 ciniba online www hashtag

Zdalne usługi biblioteki

Mar 14, 2020
×There is no translation available. Zdalne założenie konta i korzystanie ze źródeł w domu…
wakacje strona www

Godziny otwarcia lipiec-wrzesień

Jun 22, 2020
×There is no translation available.Szanowni Czytelnicy, uprzejmie informujemy, że w…

Dofinansowanie MNiSW dla projektu BUŚ

Jul 27, 2020
×There is no translation available.Miło nam poinformować, że Biblioteka Uniwersytetu…

Książkomaty - nowa usługa CINiB-y

Apr 24, 2020
×There is no translation available. Szanowni Czytelnicy, specjalnie dla Państwa…
logo CINiB-y na tle zdjęcia elewacji gmachu

Zapisz się zdalnie i korzystaj ze źródeł w domu

Mar 16, 2020
×There is no translation available.Szanowni Czytelnicy, wychodząc naprzeciw potrzebom…
bteka dydakt us1

Dydaktyczna biblioteka cyfrowa UŚ

Mar 20, 2020
×There is no translation available. Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego uruchomiła…
ibuklibra

IBUK libra

Feb 13, 2019
×There is no translation available.IBUK Libra jest platformą prenumerowaną przez…

Przeczytam 52 książki w 2020 roku

Dec 30, 2019
×There is no translation available.Drodzy Czytelnicy, z radością informujemy, że CINiBA…
There is no translation available.

Sesja naukowa Półwiecze bez Morcinka. Rewizje W piątek 20 grudnia o 10:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych literaturą śląską słuchaczy i dyskutantów do udziału w sesji jubileuszowej z okazji 50-lecia śmierci Gustawa Morcinka. Organizowana przez CINiBA i Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego sesja naukowa Półwiecze bez Morcinka. Rewizje ma być okazją do uwspółcześnionej, krytycznej lektury pisarstwa Gustawa Morcinka. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej CINiBA na poziomie 0.

 

 

Zaangażowanie współczesnych metodologii literaturoznawczych do czytania dzieł Morcinka jest w zamyśle Organizatorów ogniową próbą tego pisarstwa. Dziś Morcinek wygląda jak postać z innej epoki, do której nie potrafimy się już właściwie odnieść. Zamiast odczytywać ten fakt jako dowód na przestarzałość Morcinka, powinniśmy być może jednak zaryzykować przeciwne przypuszczenie. Co jeśli ta nieprzenikalność, trudność w przełożeniu Morcinka na współczesność, jest znakiem, że coś jest jednak nie tak z naszą epoką? Co jeśli fakt, że doświadczamy pisarstwa Morcinka jako kogoś „z innej beczki”, kogoś oderwanego od naszych ponowoczesnych problemów, oznacza dużo bardziej niepokojącą wiadomość, że to nasz czas jest „z innej beczki”, że znika z niego pewien wymiar historyczny?

Dokonać rewizji jego twórczości to zobaczyć też co umknęło i zostało zapomniane, co stanowi pulę straconych szans, które dziś – jako pewną potencjalność - warto wydobyć na światło dzienne w odświeżonej lekturze. W siedmiu zegarkach kopidoła Joachima Rybki, Judaszu z Monte Sicuro, Ondraszku, Listach z mojego Rzymu, Dziewczynie z Champs Elysee, Listach spod Morwy, Czarnej Julce, Wyrąbanym chodniku czy Ludziach z pociągu mamy do czynienia z otwarciem na inną problematykę, która domaga się nowych odczytań. Dzieła literackie mają to do się, że potrafią podważać to co same zdają się mówić, dając odpór utartym interpretacjom i stereotypom, w które obrosły. Sesja naukowa, która odbędzie się w dniu rocznicy śmierci pisarza będzie znakomitą okazją ku temu, by na nowo podyskutować o fenomenie pisarstwa Morcinka.

Sesji towarzyszyć będzie wystawa książek śląskiego pisarza (nakłady jego książek sięgają kilku milionów, były wielokrotnie wznawiane) oraz prac morcinkologicznych, dotyczących pisarstwa tego twórcy.

Sesja rozpocznie się od projekcji filmu, po niej nastąpią referaty zaproszonych prelegentów. Po każdej serii referatów odbędzie się dyskusja. Wśród prelegentów m.in. Andrzej Gwóźdź, Zbigniew Kadłubek, Krzysztof Kłosiński, Ryszard Koziołek, Krystyna Heska-Kwaśniewicz, Libor Martinek. Zapraszamy serdecznie do udziału.

 

Organizatorzy: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego

ciniba

inolp UŚ

 

 

 

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objął kwartalnik

fabryka silesia

Udostępnij


  • usk
  • uek