There is no translation available.

Serdecznie zapraszamy na briefing prasowy poświęcony obchodom Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych podczas VI Śląskiego Pikniku Rodzinnego w Katowicach.

 

Briefing odbędzie się w czwartek 4 lipca br. o godz. 11:00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Katowice, ul. Bankowa 11a, sala konferencyjna – parter).

 

 

W briefingu udział wezmą:

  • prof. dr hab. Dariusz Pawelec, Dyrektor Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej
  • dr Jerzy Kossek, polski amerykanista, propagator kultury amerykańskiej, teoretyk bluesa, kompozytor, wokalista, współorganizator Rawa Blues Festival
  • Alexander Fiszer, Prezes Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt".

Czas trwania: 20 minut

 

Dzień Niepodległości (ang. Independence Day lub Fourth of July) to najważniejsze amerykańskie święto państwowe co roku uroczyście obchodzone w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, które nastąpiło 4 lipca 1776 roku. Data ta uważana jest za dzień narodzin Stanów Zjednoczonych. Święto nieoficjalnie obchodzono już od 1777 roku, jednak dopiero w 1870 roku Kongres Stanów Zjednoczonych oficjalnie ustanowił 4 lipca dniem wolnym od pracy.

6 lipca w sobotę o godzinie 16:00 w CINiBA rozpocznie się  VI Śląski Piknik Rodzinny z okazji Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie będzie odbywać się pod hasłem: informatyka, elektronika, innowacje. Wstęp wolny!

Śląski Piknik Rodzinny jest nawiązaniem do uroczystości „Fourth of July”, które odbywają się w USA na świeżym powietrzu. W całym kraju organizowane są liczne parady, festyny, koncerty i mecze baseballowe. Tradycją są również przemówienia o tematyce patriotycznej wygłaszane przez polityków i urzędników państwowych. Prezydent USA spotyka się z weteranami i ich rodzinami. Amerykanie spędzają Dzień Niepodległości na wspólnym grillowaniu, spotkaniach z bliskimi czy zabawie w wesołym miasteczku. Po zmierzchu w większości dużych miast odbywają się pokazy fajerwerków. W Nowym Jorku już od kilkudziesięciu lat dom handlowy Macy's organizuje wielki pokaz nad rzeką Hudson.

W programie VI Śląskiego Pikniku Rodzinnego:

  1. Prezentacje śląskich twórców zaawansowanych technologii, m.in. symulator lotów - Laboratorium Wirtualnego Latania Politechniki Śląskiej w Gliwicach i in.
  2. Koncerty – blues, rock, folk do tekstów poetów amerykańskich – m. in. Jerzy Kossek z zespołem.

 

Organizatorzy i współorganizatorzy: KNST Marchołt, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej – American Corner, Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski, Polsko-Amerykańska Rada Współpracy.

 

Jadwiga Witek

kom. 512 120 774, tel. 32 786 5008

 

Udostępnij