
Polsko-słoweński dialog międzykulturowy

Komunikat zmiany godzin otwarcia CINiB-y w okresie świątecznym

Klub Myśli Ekologicznej

Torkat. 90 lat historii

Wystawa "Zielone Katowice wszystkimi zmysłami poznawane"

Charytatywny Kiermasz Książek Naukowych w CINiB-ie

Wystawa pt. "Światy Olgi Tokarczuk"

Zapraszamy do NASBI

Skorzystaj z IBUK Libra

Kurs e-learningowy
O nas
2 października (poniedziałek) 2017 r. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka świętowała swoje 5. urodziny. Już pełnych 5 lat CINiBA jest otwarta dla użytkowników, zapewnia wsparcie dla edukacji, kultury i biznesu. Program uroczystości obfitował w wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: „#LubięCinibę” i „Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień”, warsztaty pt. „Joga akademicka z książką”. Wydarzenie osłodził pyszny urodzinowy tort. Serdecznie dziękujemy za udział we wspólnym świętowaniu i zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego ważnego dla nas wydarzenia!
Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego
Katowice
- Biblioteka American Corner
- Biblioteka Niemiecka
- Biblioteka Prawnicza
- Biblioteka Nauk Społecznych
- Biblioteka Teologiczna
- Biblioteka Sztuki Filmowej
- Czytelnia Filologiczna
Sosnowiec
Cieszyn
Biblioteki Uniwersytetu Ekonomicznego
Biblioteka Specjalistyczna (siedziba w budynku CNTI ul. Bogucicka 5).
Zapraszamy od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00.
W soboty od 9.00 do 15.00.
Biblioteka Specjalistyczna z siedzibą w Rybniku (Rybnik, ul. Rudzka 13 c)
Beneficjentami projektu były dwie katowickie uczelnie – Uniwersytet Śląski i Akademia Ekonomiczna w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach). Przedsięwzięcie doprowadziło do wybudowania oraz uruchomienia nowoczesnej biblioteki naukowej, która spełnia standardy XXI wieku, tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie.
Cel główny: wzmocnienie roli Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego jako szkół wyższych i przygotowanie ich do odgrywania kluczowej roli w procesie budowy konkurencyjnej, innowacyjnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki regionalnej.
Cele szczegółowe:
- Wykorzystanie aktywności środowisk naukowych UŚ i UE oraz ich potencjału intelektualnego dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu.
- Zmniejszenie dystansu konkurencyjnego regionu w skali europejskiej, wynikającego z braku odpowiedniej infrastruktury badawczo-edukacyjnej.
- Zwiększenie potencjału badawczego szkół wyższych i ośrodków naukowo-badawczych powiązane ze stworzeniem im warunków do szerokiego współdziałania w pracach i w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
- Poprawa jakości kształcenia wszystkich potencjalnych studentów.
- Poprawa dostępu do wiedzy dla studentów, pracowników nauki, menedżerów firm i organizacji pozarządowych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego.
- Dostarczenie narzędzi do penetrowania światowego piśmiennictwa naukowego.
- Stworzenie ośrodka informacji naukowej służącego innym uczelniom w regionie oraz instytucjom administracji państwowej, sądownictwu, gospodarce.
- Organizowanie prezentacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
- Udostępnianie sali konferencyjnej organizatorom konferencji, sympozjów i innych imprez o charakterze naukowym.
- Integracja życia akademickiego UŚ i UE.
Budowa Centrum w pełni odpowiadała również przyjętej polityce rozwoju województwa śląskiego, która zakładała restrukturyzację starych przemysłów, budowanie w oparciu o wiedzę nowej tkanki gospodarczej regionu, a także rozwijanie społeczeństwa informacyjnego, jak i strategii rozwoju miasta Katowice do 2020 roku, zmierzającej do przemiany Katowic z ośrodka przemysłowego w ośrodek usług wyższego rzędu, w tym świadczonych dla gospodarki opartej na wiedzy.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013 oraz z budżetu samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, realizowany przez konsorcjum Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Całkowita wartość projektu: 77 260 822,05 PLN.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 71 990 547,29 PLN.
Dofinansowanie: 52 675 483,45 PLN.
Okres realizacji projektu: 22 października 2007r. – 19 lipca 2012 r.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl/
powierzchnia całkowita: 13 260,49 m2
powierzchnia użytkowa: 12 273,40 m2
kubatura obiektu: 62 560 m3
budynek: 7 kondygnacji, 4004 okna
1000 osób mogących jednocześnie przebywać w budynku
ok. 54 km półek z książkami
prawie 850 tysięcy woluminów
ponad 353 000 książek w strefie wolnego dostępu
ponad 26 tys. liczba osób z aktywnym kontem w CINiB-ie (2018)
271 158 odwiedzin w roku 2018
1 974 431 odwiedzin od otwarcia biblioteki (2012)
356 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych w roku 2018
2605 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych od otwarcia biblioteki
Beneficjent: Uniwersytet Śląski w Katowicach i Akademia Ekonomiczna w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).
Celem główny: wzrost dostępności i poprawa warunków kształcenia na poziomie wyższym, a uzasadnieniem podjętego działania założenie, że rozwój szkolnictwa wyższego znacząco wpływa na wzrost konkurencyjności regionu i rozwój gospodarki opartej na wiedzy. Edukacja o wysokiej jakości i efektywności stanowi kluczowy warunek rozwoju społeczeństwa, a także drogę do podnoszenia jakości życia. Stały wzrost liczby studentów skłaniał do stworzenia odpowiednich warunków w zakresie infrastruktury i wyposażenia placówek szkół wyższych.
Cele szczegółowe:
- Rozbudowa i przygotowanie do integracji kompleksowych systemów zarządzania zasobami w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego i Bibliotece Głównej Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie: Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach). Wyrównanie poziomu zarządzania zbiorami w obydwu bibliotekach jako przygotowanie ich do procesu połączenia w CINIB-ie.
- Racjonalizacja podstawowych procesów zachodzących w bibliotekach wraz z integracją przepływu danych z i do innych systemów informatycznych.
- Usprawnienie procesów zarządczych, wsparcie dla procesu przemian organizacyjnych oraz zmniejszenie kosztów działalności bibliotek występujących na etapie przygotowania do integracji w CINiB-ie.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 5 710 143,59 PLN.
Dofinansowanie: 4 853 622,05 PLN (85%).
Okres realizacji projektu: 25 czerwca 2009 r. – 14 grudnia 2012 r.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl/
Beneficjentem projektu był Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Główny cel: rozszerzenie dostępu oraz powiększenie niezawodności dostępu do Internetu czytelnikom Śląskiej Biblioteki Cyfrowej, zwłaszcza osobom niedowidzącym i niewidzącym.
Cele szczegółowe: poprawa funkcjonalności Śląskiej Biblioteki Cyfrowej poprzez rozszerzony „mirroring” jej zasobu, dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, digitalizacja zbiorów.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL 2007-2013.
Całkowita wartość projektu: 1 641 598,19 PLN.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 1 625 964,70 PLN.
Dofinansowanie: 1 382 069,99 PLN.
Okres realizacji projektu: 27 marca 2008r. – 22 grudnia 2009r.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl/
Projekt: Upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę – Umowa nr 770/P-DUN/2019.
Beneficjent: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Cel główny: upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe.
Cele szczegółowe:
- Opracowanie naukowych zasobów bibliotecznych – opracowanie i upowszechnienie informacji o wynikach badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
- Udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej – rozszerzenie Repozytorium Uniwersytetu Śląskiego RE-BUŚ.
Efekty:
Zadanie 1
- opracowanie 6000 publikacji zawartych w Pracach Naukowych Uniwersytetu Śląskiego, dla których utworzone zostaną rekordy analityczne. Umożliwi to szerokiemu gronu odbiorców nieograniczony dostęp do informacji o pracach naukowych tam zawartych, bez konieczności manualnego przeglądania poszczególnych tomów i ich spisów treści. Zakres chronologiczny katalogowanego materiału obejmie publikacje najnowsze powstałe w latach 2010-2018
- opracowanie 734 dysertacji doktorskie powstałych na Uniwersytecie Śląskim. Dysertacje w większości przypadków mają charakter rękopisów, dlatego nie są powszechnie dostępne, a informacji na ich temat brakuje w dostępnych bazach danych i katalogach. Zakres chronologiczny katalogowanego materiału obejmie prace napisane na trzech wydziałach UŚ: Wydziale Prawa i Administracji, Wydziale Nauk o Ziemi i Wydziale Teologicznym, w okresie od momentu utworzenia Uczelni w 1968 roku do końca roku 2018. Realizacja tej części zadania będzie kontynuacją, a zarazem ostatnim etapem, zamykającym rozpoczęty w 2017 roku, proces opracowania i upowszechnienia informacji o wszystkich dysertacjach doktorskich UŚ. Projekt ten był realizowany w ramach Umowy nr 645/P-DUN/2017.
Zadanie 2
- Efektem działań projektu będzie zapewnienie bezpłatnego nieograniczonego dostępu do publikacji naukowych, dysertacji oraz materiałów naukowo-dydaktycznych i dydaktycznych przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. W ramach projektu w repozytorium zostanie umieszczonych 3600 publikacji. Równolegle kontynuowane będą działania polegające na szerokiej akcji informacyjnej wśród pracowników naukowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na rolę otwartego dostępu w upowszechnianiu wyników badań naukowych oraz zagadnień prawa autorskiego.
Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Całkowita wartość projektu: 174.980 PLN.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 174.980 PLN.
Dofinansowanie: 174.980 PLN.
Okres realizacji projektu: 1 lipca 2019 r. – 31 października 2020 r.
Projekt: Upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę - 645/P-DUN/2017.
Beneficjent projektu: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Cel główny: upowszechnianie nauki przez biblioteki naukowe.
Cele szczegółowe:
- opracowanie naukowych zasobów bibliotecznych – opracowanie i upowszechnienie informacji o dysertacjach doktorskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
- udostępnianie zasobów bibliotecznych w formie elektronicznej : Utworzenie repozytorium instytucjonalnego Uniwersytetu Śląskiego.
Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Całkowita wartość projektu: 93.600 PLN.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 93.600 PLN.
Dofinansowanie: 93.600 PLN.
Okres realizacji projektu: 1 czerwca 2017 r. – 31 października 2018 r.
Projekt: Finansowanie działalności upowszechniającej naukę w ramach środków MNiSW na Działalność Upowszechniającą Naukę.Beneficjent: Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Cel główny: tworzenie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych.
Cele szczegółowe: tworzenie i utrzymanie baz danych oraz utrzymanie dostępu do światowych i krajowych baz danych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Projekt współfinansowany przez : Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Całkowita wartość projektu: 175 466,18 PLN.
Całkowite wydatki kwalifikowalne: 175 466,18 PLN.
Dofinansowanie: 175 466,18 PLN.
Okres realizacji projektu: 2013 r.
2000 r. | Przekazanie terenu za budynkiem Wydziału Nauk Społecznych UŚ z przeznaczeniem na budowę nowego gmachu biblioteki przez Urząd Miasta Katowice. |
2002 r. |
Zorganizowanie przez SARP Katowice na zlecenie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ogólnopolskiego otwartego konkursu realizacyjnego dwuetapowego, którego tematem było opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej spełniającej wymagania współczesnej techniki, standardów użytkowych skomplikowanego funkcjonalnie obiektu oraz wysokiej wartości estetycznej. |
07.01.2005 r. | Zawarcie porozumienia o współpracy w zakresie działań na rzecz budowy wspólnej dla UŚ i AE biblioteki akademickie pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Akademią Ekonomiczną (obecnie Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach), a Miastem Katowice. |
25.01.2005 r. | Uchwała Senatu UŚ pozytywnie opiniująca wspólne przedsięwzięcie. |
21.04.2008 r. | Zawarcie Umowy Konsorcjum regulującej zasady dotyczące realizacji projektu oraz funkcjonowania nowej jednostki pomiędzy Uniwersytetem Śląskim a Akademią Ekonomiczną (obecnie Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach). |
08.07.2008 r. | Podpisanie umowy o dofinansowanie projektu w ramach RPO Województwa Śląskiego priorytetu VI Zrównoważony rozwój miast, działanie 6.1 Wzmacnianie regionalnych ośrodków wzrostu. Uniwersytet Śląski stał się Liderem projektu. |
12.02.2009 r. | Zawarcie umowy dotyczącej pełnienia funkcji Inżyniera Kontraktu. |
01.10.2009 r. | Zawarcie umowy dotyczącej pełnienia nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji z pracownią architektoniczną HS99. |
07.08.2009 r. | Zawarcie umowy z Generalnym Wykonawcą, którym zostało Konsorcjum –Mostostal Warszawa SA oraz Acciona Infraestructuras SA. |
27.05.2011 r. | Wpisanie do Dziennika Budowy informacji o zakończeniu robót budowlanych i zgłoszenie gotowości do odbioru końcowego. |
07.07.2011 r. | Podpisanie Protokółu Odbioru Końcowego. |
31.08.2011-01.06.2012r. | Dostawy i usługi w zakresie wyposażenia budynku. |
24.06.2012 r. | Rozpoczęcie przenoszenia zbiorów BUŚ i BG UE do nowego gmachu. |
12.10.2012 r. | Uroczyste otwarcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. |
Libraries of the University of Silesia
Katowice
- American Corner
- Goethe-Institut Library
- Low Library
- Library of Social Science
- Library of Theology
- Film Art Library
- Philological Reading Room
Sosnowiec
Cieszyn
Libraries of the University of Economics
Departmental Library (CNTI building at Bogucicka Street 5).
We are inviting from Monday to Friday from 8.00 to 18.00, Saturdays from 9.00 to 15.00.
Departmental Library in Rybnik (Rybnik, at Rudzka Street 13 c)