
Wystawa "Kazimierz Kutz. Destynacje"

Polsko-słoweński dialog międzykulturowy

Torkat. 90 lat historii

Komunikat zmiany godzin otwarcia CINiB-y w okresie świątecznym

Wystawa "Zielone Katowice wszystkimi zmysłami poznawane"

Charytatywny Kiermasz Książek Naukowych w CINiB-ie

Wystawa pt. "Światy Olgi Tokarczuk"

Zapraszamy do NASBI

Skorzystaj z IBUK Libra

Kurs e-learningowy
CINiBA
21 i 22 kwietnia w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbędzie się I edycja spotkania pt. PM NIGHTS Myśl Projektowo. Organizatorami wydarzenia są koła naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Śląskiej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Na konferencje można zarejestrować się do dnia 17.04.2015.
18 i 19 lutego 2015 r. w CINiBA odbył się Festiwal Inteligencji Finansowej, organizowany przez Śląskie Studenckie Forum Business Centre Club, we współpracy z biblioteką UŚ i UE w Katowicach. Festiwalowe wydarzenia to nieodpłatne warsztaty, w ramach których prowadzący spotkania specjaliści odpowiedzieli m.in. na następujące pytania: przy pomocy jakich środków rozwijać Inteligencję Finansową oraz jak z niej korzystać. Dziękujemy za udział.
25 października (w sobotę) w kawiarence CINiBA odbył się całodniowy „czytany piknik miejski”– z bezpłatną wymianą książek i specjalnie stworzoną dla najmłodszych manufakturą twórczą. Tego dnia książki już przeczytane zmieniły właścicieli – wystarczyło zabrać ze sobą choć jedną na wymianę.
W jednym z ostatnich wydań "Gazety Wyborczej" ukazał się wywiad z Robertem Koniecznym – uznanym architektem, katowiczaninem. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. The House of the Year 2006, tak wypowiada się na temat CINiB-y: (...) Ale najbardziej lubię budynek, który stoi po drugiej stronie dwupasmówki [aleja Roździeńskiego]. Biblioteka CINiBA jest genialna! Prosty, czysty i przejrzysty budynek, przyjazny ludziom. To dowód, że można tworzyć świetną architekturę, mając do dyspozycji trochę betonu i szkła. Nic więcej nie trzeba. Jeśli chcecie pokazać komuś najlepszy budynek w mieście, zaprowadźcie go do biblioteki. Cały tekst mogą Państwo przeczytać na łamach Gazety. Przypominamy, że w CINiB-ie dostęp do czasopisma jest bezpłatny. Z wersji online można skorzystać na stanowiskach komputerowych, papierowe wydanie znajdą Państwo w Czytelni Prasy na poziomie 2. Życzymy miłej lektury!
16 kwietnia (wtorek) o godz. 10:00 w sali Konferencyjnej CINiB-y odbędą się dwa wykłady pt. "Kompetentny Student na Rynku Pracy", które poprowadzą Agnieszka Bojda oraz Filip Konopczyński.
Organizatorami wydarzenia są: American Corner Katowice, American Center Warsaw oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.
Na wykładach dowiesz się:
*jak poruszać się na rynku pracy;
*jak już teraz poszukiwać pracy i dlaczego warto zrobić to właśnie w tym momencie;
*jak przygotować dokumenty aplikacyjne;
*jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Agnieszka Bojda – Business Development Director w Arche Consulting. Pracuję z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską oraz przedsiębiorcami, a także z tymi, którzy chcą dokonać w swoim życiu zmian zawodowych. Jest przedsiębiorcą, trenerem, headhunterem i konsultantką oraz dyplomowanym trenerem biznesu. Pomaga ludziom i firmom osiągnąć satysfakcję z pracy poprzez dostarczanie im najlepszych ofert oraz idealnych pracowników. Rekrutuje, prowadzi warsztaty i szkolenia, wykłada na uczelniach wyższych, udziela konsultacji. Kieruje się odpowiedzialnością, rozwojem, skutecznością, zaangażowaniem i szybkością w działaniu.
Filip Konopczyński - Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Kaleckiego. Prawnik i kulturoznawca, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, badacz wpływu nowych technologii na system prawa i społeczeństwo. Realizował projekty badawcze i edukacyjne m.in. dla Rzecznika Praw Obywatelskich, Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, Narodowego Banku Polskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Akademickiego Związku Sportowego czy Institute for New Economic Thinking. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Przekroju, Oko.press, Krytyce Politycznej, Newsweeku, Kulturze Liberalnej, Res Publice Nowej, Visegrad Insight, Magazynie Kontakt, Kulturze Współczesnej czy Vice.
Wstęp jest bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Link do wydarzenia: KOMPETENTNY STUDENT NA RYNKU PRACY
Serdecznie zapraszamy!
23 i 25 maja (sobota, poniedziałek) 2015 r. zapraszamy do udziału w seminarium i warsztatach, które odbędą się w CINiBA w ramach Dni Dostępności Cyfrowej. Celem spotkań jest przybliżenie technik i strategii przygotowania materiałów edukacyjnych i promocyjnych zgodnie z wytycznymi WCAG 2.0. Wydarzenie skierowane jest w szczególności do osób odpowiedzialnych za dostępność i użyteczność informacji przekazywanej przez władze publiczne, III sektor oraz podmioty gospodarcze. Organizatorami spotkań są Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach (CINiBA) oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Udział w seminarium i warsztatach jest bezpłatny – zapraszamy.
We wtorek, 6 listopada 2012 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbyło się „głosowanie” w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Wyniki: Barack Obama - 154 głosy, Mitt Romney - 89 głosów, Ron Paul - 7.
Media o wydarzeniu: PAP, Dziennik Zachodni, Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, Gazeta Wyborcza, Onet.pl, TVS, NaszeMiasto.pl, Nauka w Polsce.PAP.
21 marca 2019 r. o godz. 17:45 w sali Konferencyjnej CINiB-y odbędą się nieodpłatne zajęcia konwersacyjne z języka angielskiego
pt. „ENGLISH TEA”. Organizatorami są Polskie Towarzystwo Kulturalne (PTK) oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).
Propozycja skierowana jest do studentów, mieszkańców Katowic oraz regionu, którzy pragną poszerzyć swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim.
Głównym celem prowadzonych zajęć jest przełamywanie barier komunikacji interpersonalnej, a konwersacja jest najlepszym na to sposobem. W trakcie spotkań uczestnicy będą mieli okazję do wysłuchania wykładów i prezentacji przygotowanych przez doświadczonych prelegentów. Następnie, osoby biorące udział w zajęciach będą mogły odnieść
się do prezentowanego tematu oraz uczestniczyć w nieformalnych konwersacjach w języku angielskim.
Przykładowe tematy:
- Movement is the door to learning - Wpływ aktywności fizycznej na mózg i uczenie się.
- Life skills – understanding and using body language - Jak zrozumieć i interpretować język ciała?
- Building your confidence - Budowanie pewności siebie.
- The concept of reconstructive memories - to what extent can we rely on our memory? What distorts the reliability of memory? - Koncepcja pamięci rekonstrukcyjnej. Do jakiego stopnia możemy polegać na naszych wspomnieniach? Co zniekształca rzetelność pamięci?
- Stereotypes - what are they? Why and how are they formed? Can we influence their impact on our functioning? – Stereotypy - co to takiego? Dlaczego i w jaki sposób są formowane? Czy możemy ograniczyć ich wpływ na nasze funkcjonowanie?
- Memory – how to improve it and use it more effectively in foreign language learning?
– Jak usprawnić pamięć, aby efektywnie uczyć się języka obcego?
Pomysł na prowadzenie zajęć „ENGLISH TEA” zrodził się, aby wyjść naprzeciw potrzebom nauki języka obcego w sposób bardziej naturalny, przypominający codzienną komunikację.
Istotnym celem zajęć jest przełożenie teoretycznej znajomości języka obcego na praktykę
oraz przełamanie bariery językowej, która często blokuje osobę przed podjęciem rozmowy w języku obcym.
Wstęp wolny.
Sedecznie zapraszamy!
17 kwietnia 2019 roku o godz. 15.00 w sali Konferencyjnej CINiB-y odbędzie się spotkanie z autorami książki pt. „Między Śląskiem a Wileńszczyzną”, organizowane przez Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką. W dyskusji, odbywającej się w ramach cyklu „Kresy… a to Polska właśnie”, udział wezmą: prof. zw. dr hab. Krystyna Heska-Kwaśniewicz z Wydziału Filologicznego UŚ, dr hab. Joanna Januszewska-Jurkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych UŚ oraz mgr Ewa Żurawska z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.
Serdecznie zapraszamy!