Infomacje ogólne
27 września uruchomiono w Katowicach supernowoczesną książnicę naukową. Oficjalne otwarcie miało miejsce 12 października. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to najnowsza biblioteka uniwersytecka w Polsce, wybudowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Jest to jedyne tego rodzaju rozwiązanie w kraju i jedno z nielicznych w Europie. Koszt budowy i wyposażenia wyniósł blisko 80 milionów złotych (w tym dofinansowanie EFRR prawie 53 mln zł). Przedsięwzięcie wspomogła realizacja projektu MOK o wartości 5,7 mln zł (dofinansowanie EFRR: 4,85 mln zł), w ramach którego powstały odpowiednie systemy zarządzania połączonymi zbiorami obu tworzących CINiBA bibliotek, umożliwiające ich udostępnianie w nowym obiekcie i na nowych zasadach. Realizacja projektu trwała 4 lata (od lipca 2008 do czerwca 2012).
W CINiBA połączono zbiory Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UEK – w sumie 800 tys. woluminów książek – oraz najnowsze technologie wykorzystywane w informacji naukowej na świecie. 320 tys. woluminów książek i czasopism znajduje się w strefach otwartych z wolnym dostępem do zbiorów. Przenoszenie zbiorów z dotychczasowych siedzib bibliotecznych, z uwagi na kalendarz akademicki odbyło się podczas wakacji. W magazynach CINiBA jest miejsce na 2 miliony woluminów.
Budynek CINiBA ma ponad 12 tys. m2 powierzchni i 63 tys. m3 kubatury. Na 7 kondygnacjach obiektu równocześnie może przebywać 1000 osób. Znajduje się tam 340 komputerów i terminali, 54 km półek, 6 „selfchecków” do samodzielnego wypożyczania książek, wrzutnia (najnowszy i jedyny w Polsce model zawierający sorter do selekcjonowania zwracanych książek, np. wg ich miejsca przechowywania). Biblioteka zatrudnia 120 pracowników (bibliotekarze/specjaliści informacji naukowej, informatycy i pracownicy administracji).
Poprzez nowoczesne zaplecze informacyjno-multimedialne CINiBA wspiera wszelkie potrzeby indywidualnego rozwoju. Zarówno w zakresie informacji naukowej i edukacji, jak i poprzez animowanie wydarzeń kulturalnych uczelni i regionu. Dzięki funkcjonalnej organizacji przestrzeni z wolnym dostępem do zbiorów, miejscami do pracy indywidualnej i grupowej, do czytania prasy i do odpoczynku, nowa biblioteka stanie się również płaszczyzną spotkań i przyjemnego spędzania czasu w klimacie „intelektualnego fermentu”.
Nowa inwestycja biblioteczna już na etapie budowy zyskała uznanie specjalistów i społeczeństwa. Dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. zwycięstwo w pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną „Polityki”; tytuły: Architektura Roku 2011, Bryła Roku 2011, nagroda II stopnia w konkursie PZITB Budowa Roku 2011.
- Nowoczesne centrum informacji naukowej otwarte i dostępne dla każdego, nie tylko dla studentów i naukowców.
- Projekt kluczowy na mapie inwestycji strategicznych dla rozwoju Śląska, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
- idea wymiany wolnej myśli naukowej,
- bezpłatny dostęp do światowych zasobów profesjonalnych źródeł wiedzy najwyższej klasy,
- jedyna w regionie biblioteka „hybrydowa”, która udostępniać będzie równolegle materiały drukowane i elektroniczne, na miejscu oraz w trybie zdalnym przez Internet,
- nowoczesny gmach, zaprojektowany według światowych norm i standardów, na miarę XXI wieku,
- funkcjonalna organizacja przestrzeni, zapewniająca komfort pracy intelektualnej,
- obiekt mogący pomieścić jednocześnie prawie 1000 osób,
- gmach o prawdopodobnie rekordowej liczbie 4004 okien szczelinowych,
- ok. 800 000 książek w pierwszym okresie działalności,
- blisko 340 000 książek w strefie wolnego dostępu,
- bazy danych, czasopisma i książki elektroniczne,
- blisko 60 km półek rozmieszczonych na wszystkich kondygnacjach budynku,
- usługi wysokiej jakości i źródła biblioteczno-informacyjne,
- regionalny ośrodek naukowy, otwarty na różnorodność oczekiwań w zakresie nauki, kultury, edukacji,
- salon kulturalny Śląska, miejsce spotkań elit intelektualnych,
- biblioteka położona w sercu uniwersyteckiego kampusu,
- biblioteka zlokalizowana w centrum regionu, w Śródmieściu Katowic,
- kadra profesjonalistów, którzy zawsze chętnie służą pomocą.