Charakterystyka gmachu CINiBA

[Zdjęcia]

Na  powierzchni zabudowy w kształcie prostokąta o wymiarach 63,75 m x 46,25 m została wzniesiona jednolita, 3-kondygnacyjna bryła ogólnodostępnej części, obejmująca:

• na parterze holl główny, do którego przylegają czytelnie i wypożyczalnie, sala konferencyjna na ok. 90 osób, sala dydaktyczna na ok. 30 osób oraz pomieszczenia towarzyszące,
  • na I i II piętrze otwarte jednoprzestrzenne księgozbiory stanowiące zarazem wypożyczalnie przeznaczone dla czytelników pod nadzorem bibliotekarzy, czytelnie główne i specjalistyczne oraz pomieszczenia dla bibliotekarzy i pracowników zaplecza administracyjnego.

Nad tą częścią budynku zlokalizowana jest mniejsza bryła o wysokości 14,3 m, również na rzucie prostokąta o wymiarach 48,75 m x 16,25 m, obejmująca:

• na III piętrze pomieszczenia dla pracowników działu gromadzenia i opracowania zbiorów,
  • na IV i V piętrze magazyny zwarte zamknięte dla czytelników, w tym na IV piętrze pomieszczenia zbiorów nietypowych, a na V piętrze zbiorów chronionych.

W nowym budynku Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej przewidziano możliwość zgromadzenia i magazynowania około 1,8 mln woluminów. W pierwszym okresie funkcjonowania Centrum zgromadzonych zostanie około 800 tys. woluminów.

7 lipca 2011 r. formalnie zakończył się etap budowlany gmachu CINiBA. Relacje fotograficzne z przebiegu budowy

Podstawowe dane charakteryzujące obiekt:

powierzchnia całkowita - 13 260,49 m2
powierzchnia użytkowa - 12 273,40 m2