Biblioteka hybrydowa

Sam termin hybryda nie jest oczywiście niczym nowym. Z hybrydowością spotykamy się na co dzień, hybrydy występują właściwie w większości dyscyplin naukowych i w życiu codziennym. W różnych kontekstach.  Mówimy o hybrydach językowych,  hybrydach w polityce, a nawet w mechanice, itd.

Na czym polega hybrydyczny charakter CINiBA?

Biblioteka hybrydowa to w ogólnym ujęciu połączenie tradycji i nowoczesności. Jest to biblioteka, która gromadzi, przechowuje i udostępnia piśmiennictwo w formie drukowanej oraz pełni funkcje ośrodka informacji naukowej, tworzonej i udostępnianej online.

CINiBA została pomyślana jako złożony organizm współpracujących ze sobą instytucji, technologii, ale przede wszystkim ludzi. Jej nadrzędnym celem jest łączenie zadań informacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Dzięki temu jest w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez współczesnego użytkownika. Nowa biblioteka zmierzy się z typowym wizerunkiem biblioteki naukowej postrzeganej jako zamknięta, nudna i nieprzyjazna.

Centrum będzie otwarte na użytkownika zewnętrznego, także spoza środowiska akademickiego.

Hybrydowość CINiBA objawia się w wielu wymiarach. Od możliwości wyboru typu i nośnika dokumentu (książki, czasopisma, bazy danych, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do potrzeb specjalnych grup użytkowników, np. osób niepełnosprawnych), poprzez sposoby dotarcia do poszukiwanych informacji oraz warunki i okoliczności korzystania (na miejscu - w bibliotece lub zdalnie przez Internet), po wszelkie tzw. niebiblioteczne funkcje (spotkania, konferencje, wystawy, eventy naukowe i kulturalne).