Cele realizacji projektu CINiBA

Cel główny projektu to:

Wzmocnienie roli Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego jako szkół wyższych i przygotowanie ich do odgrywania kluczowej roli w procesie budowy konkurencyjnej, innowacyjnej i dynamicznie rozwijającej się gospodarki regionalnej.

Cele szczegółowe stanowią:

• Wykorzystanie aktywności środowisk naukowych UŚ i UE oraz ich potencjału intelektualnego dla rozwoju gospodarczego i społecznego regionu.
  • Zmniejszenie dystansu konkurencyjnego regionu w skali europejskiej, wynikającego z braku odpowiedniej infrastruktury badawczo-edukacyjnej.
  • Zwiększenie potencjału badawczego szkół wyższych i ośrodków naukowo-badawczych powiązane ze stworzeniem im warunków do szerokiego współdziałania w pracach i w budowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej.
  • Poprawa jakości kształcenia wszystkich potencjalnych studentów.
  • Poprawa dostępu do wiedzy dla studentów, pracowników nauki, menedżerów firm i organizacji pozarządowych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego.
  • Dostarczenie narzędzi do penetrowania światowego piśmiennictwa naukowego.
  • Stworzenie ośrodka informacji naukowej służącego innym uczelniom w regionie oraz instytucjom administracji państwowej, sądownictwu, gospodarce.
  • Organizowanie prezentacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym.
  • Udostępnianie sali konferencyjnej organizatorom konferencji, sympozjów i innych imprez o charakterze naukowym.
  • Integracja życia akademickiego UŚ i UE.

Budowa Centrum w pełni odpowiada również przyjętej polityce rozwoju województwa śląskiego, która zakłada restrukturyzację starych przemysłów, budowanie w oparciu o wiedzę nowej tkanki gospodarczej regionu, a także rozwijanie społeczeństwa informacyjnego, jak i strategii rozwoju miasta Katowice do 2020 roku, zakładającej przemianę Katowic z ośrodka przemysłowego w ośrodek usług wyższego rzędu, w tym świadczonych dla gospodarki opartej na wiedzy.