Droga książki

Zbiory CINiBA zostaną podzielone na dwie części. Jedną część tworzą książki w wolnym dostępie rozlokowane na trzech kondygnacjach: na parterze w tzw. skryptorium, gdzie zebrane zostaną podręczniki i skrypty gromadzone w wielu egzemplarzach oraz na dwóch kolejnych piętrach w magazynach otwartych. Drugą część zbiorów stanowić będą zbiory przechowywane w magazynach zamkniętych, obsługiwane w podobny sposób jak dotychczas, czyli w zależności od przeznaczenia będzie można je zamawiać do czytelni lub wypożyczalni.

Czytelnik będzie mógł dotrzeć do interesujących go materiałów w dwojaki wzajemnie uzupełniający się sposób:

• Pierwszy polega na samodzielnym wyszukiwaniu bezpośrednio na półkach w wolnym dostępie, po uprzednim zlokalizowaniu odpowiedniego działu.
  • Drugi polega na przeszukiwaniu katalogu komputerowego przy pomocy dostępnych kryteriów wyszukiwawczych (autor, tytuł, hasło przedmiotowe) i uzyskaniu informacji o miejscu przechowywania dokumentu (wolny dostęp czy magazyn zamknięty). W zależności od tego, w którym magazynie znajduje się poszukiwana książka, czytelnik może sam znaleźć ją na półce lub, jeśli książka znajduje się w magazynie zamkniętym, zamówić ją do wypożyczalni bądź czytelni.

W efekcie będą funkcjonowały dwa sposoby wypożyczeń: samoobsługowy dla książek z wolnego dostępu oraz tradycyjna wypożyczalnia, podobna do aktualnie funkcjonującej, obsługująca książki z magazynów zamkniętych. Ponadto zaplanowano wrzutnie umożliwiające dokonywanie zwrotów wypożyczonych książek o dowolnej porze.