Projekt CINiBA

gmach centrumCentrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólny projekt Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Przedsięwzięcie to ma na celu doprowadzić do wybudowania oraz uruchomienia nowoczesnej biblioteki naukowej, która spełniać będzie standardy XXI wieku, tak w zakresie udostępniania informacji niezbędnej do realizacji programów studiów obu uczelni, poprawy jakości nauczania poprzez zwiększenie potencjału badawczego, jak i zwiększenia dostępności literatury naukowej w regionie oraz zwiększenia roli Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w międzynarodowych relacjach naukowych.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka będzie tzw. biblioteką hybrydową. Oznacza to, że równolegle udostępniane będą wszystkie typy dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne, multimedialne oraz zbiory dostosowane do specjalnych grup użytkowników (np. osób niepełnosprawnych) - wszystko dzięki dostarczeniu nowoczesnych narzędzi niezbędnych do penetrowania polskiego i światowego piśmiennictwa naukowego.

Projekt Centrum przewiduje wydzielenie miejsca na książki w wolnym dostępie dla czytelników, inne rodzaje zbiorów bibliotecznych, stanowiska komputerowe dla użytkowników (w tym czytelników niepełnosprawnych), stanowiska dla personelu bibliotecznego usytuowane tak, aby czytelnicy bez problemu mogli uzyskać niezbędne wskazówki pomocne w zdobywaniu poszukiwanej informacji. W budynku znajdować się będą także pomieszczenia pomocnicze w pracy Centrum, takie jak pracownie: reprograficzną, kserograficzną, audiowizualną, mikrofilmową, digitalizacji zbiorów, komputerową, a także przestrzeń przeznaczoną na prowadzenie badań, studiowanie i pisanie prac (tzw. pokoje pracy indywidualnej). Ponadto, Centrum będzie przeznaczone również dla ogółu społeczeństwa pełniąc funkcję salonu intelektualnego miasta i regionu, gdzie przewidziano miejsce na tzw. „niebiblioteczne” funkcje, jakie spełniać będzie między innymi sala konferencyjna i aneks wystawowy.