Nagrody i wyróżnienia

slaskie na 5Laury studenckie (2009) - nagrodę honorową odebrali rektorzy: prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś (Uniwersytet  Śląski) i prof. UE dr hab. Jan Pyka (Uniwersytet Ekonomiczny) za budowę Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA). Uzasadnienie kapituły konkursu: celem CINiBA jest nie tylko krzewienie wiedzy i zwiększenie możliwości dostępu do publikacji naukowych w regionie, lecz również promowanie idei przezwyciężania dzielących nas różnic i zgodnej współpracy dla wspólnego dobra.

Śląskie na 5 (2010) - wyróżnienie w kategorii „rozwiązanie architektoniczno-budowlane” odebrali JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor ds. nauki Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. Krzysztof Marcinek.

Fundusze dla Nauki (2011)wyróżnienie w kategorii „infrastruktura szkolnictwa wyższego” odebrał dyrektor CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. Konkurs pod patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Uzasadnienie kapituły konkursu: CINiBA należy do najlepszych i najciekawszych projektów realizowanych w sektorze nauki w Polsce. W konkursie mogły uczestniczyć wyłącznie inicjatywy prowadzone w ramach regionalnych lub ogólnopolskich programów operacyjnych, finansowanych z Funduszy Europejskich. Łącznie zgłoszono 56 projektów z 15 województw.

Obiekt Roku (2011) - nagroda główna i wyróżnienie Grand Prix w 17. edycji konkursu na Architekturę Roku Województwa Śląskiego organizowanego przez katowicki odział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Kapituła konkursu doceniła wartości, znakomity poziom i najwyższą jakość projektu (pracownia architektoniczna HS99) wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. Jury uzasadniło swoją decyzję podkreślając, iż jest to obiekt perfekcyjny we wszystkich aspektach projektowania. To unikalny przykład umiejętnego połączenia dyscypliny projektowej z twórczą ekspresją.

CINiBA wśród 101 najciekawszych budynków dekady - Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej został również wymieniony wśród 101 najciekawszych budynków ostatniego dziesięciolecia w Polsce. Listę opublikował branżowy portal bryla.pl. Wybór zawiera powstałe po 2000 r. projekty ponad 70 renomowanych pracowni.

I miejsce w internetowym plebiscycie Polska Architektura 2011 - Wspólna biblioteka Uniwersytetów - Śląskiego i Ekonomicznego w Katowicach zdobyła najwięcej głosów w internetowym plebiscycie Polska Architektura 2011 w kategorii kultura i nauka. Wyniki opublikował branżowy wortal www.sztuka-architektury.pl

politykaNagroda Architektoniczna Polityki 2011 - Grand Prix w pierwszej edycji konkursu architektonicznego organizowanego przez tygodnik Polityka. Kapituła konkursu oceniła najwyżej nową siedzibę biblioteki uniwersyteckiej w Katowicach w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego. W uroczystej gali wręczenia nagród uczestniczyli autorzy projektu z pracowni HS99 oraz dyrektor CINiBA prof. UŚ dr hab. Dariusz Pawelec. Nową bibliotekę akademicką docenili także internauci, którzy głosowali na "Rudzielca" w plebiscycie online na stronie domowej czasopisma oraz za pośrednictwem portalu Onet.pl.

budowa roku 2011Budowa Roku 2011 - Nagroda II stopnia w kategorii budynki nauki i kultury

Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie wyróżniających się obiektów budowlanych. Przedmiotem konkursu są zarówno nowe obiekty budowlane, jak i proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa.