Basen rekreacyjny na dachu CINiBA - prima aprilis!

prima_aprilis

Informacja dotycząca budowy basenu na dachu nowego budynku biblioteki akademickiej to primaaprilisowy żart.

Widoczna na jednym ze zdjęć (z 2010 r.) woda zalewająca dach biblioteki w rzeczywistości była wykorzystywana na etapie budowy do tzw. pielęgnacji świeżego betonu, z którego wykonano strop. Natomiast szklane dno niecki basenu to świetlik znajdujący się w dachu budynku. Jego funkcją jest naturalne doświetlanie czytelń i pracowni znajdujących się w bibliotece.

Prace prowadzone w Centrum to aktualnie przede wszystkim wyposażanie obiektu w nowoczesne technologie informacji naukowej oraz meblowanie. Podczas wakacji letnich będzie odbywać się przenoszenie zbiorów BUŚ i BG UE do nowego gmachu, a po zakończeniu przeprowadzki - uruchomienie CINiBA.

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ (link odsyła na stronę TV UŚ).

Telewizja Katowice (od 15. minuty programu)

Radio Katowice

Informacja z 1 kwietnia 2012r.:

basenCentrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka poza dostępem do swoich zbiorów zaoferuje także możliwość korzystania z basenu. Właśnie kończą się prace projektowe. Dach CINiBA przeszedł wszystkie wymagane testy. Nowa atrakcja Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach będzie mierzyć 25 m długości i 1,5 m głębokości.

Kąpielisko będzie służyło studentom i pracownikom Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego oraz mieszkańcom miasta. Podczas ciepłych miesięcy letniego semestru roku akademickiego studenci będą korzystać z obiektu w ramach zajęć wychowania fizycznego i AZS. Organizatorzy rozważają wprowadzenie obowiązku wnoszenia książek do czytania i studiowania na teren basenu. Obok zostanie umieszczony nowoczesny telebim, na którym będą wyświetlane etiudy oraz firmy krótkometrażowe studentów z Wydziału Radia i Telewizji UŚ.

Jeżeli znajdą się dodatkowe środki na budowę instalacji geotermalnej, basen będzie czynny również zimą. To jedyna tego typu inwestycja w Polsce potwierdzająca atrakcyjność oraz ultranowoczesność uniwersyteckich projektów.

basen na dachu centrum

test szczelnosci dna basenu

Przeprowadzono już testy szczelności dna basenu, które zakończyły się pomyśnie (fot. CINiBA).