Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) to według internautów serwisu Bryła.pl najpiękniejszy budynek w Polsce

bryla roku 2011CINiBA wygrało piątą edycję konkursu Bryła Roku. W finale zagłosowało ponad 10 tysięcy internautów. Dzieło koszalińskiej pracowni HS99 pokonało nawet PGE Arenę, jeden z najpiękniejszych stadionów w Europie, który otrzymał tylko 70 głosów mniej.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólna biblioteka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Nowy gmach biblioteki znajduje się w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej 11A i łączy uniwersyteckie kampusy.

Sama budowa trwała niespełna 2 lata. Obecnie kończy się etap wyposażana i meblowania wnętrza budynku. Ostatnie, największe zadanie do wykonania przed otwarciem, to  zaplanowana na wakacje przeprowadzka zbiorów z dotychczasowych siedzib bibliotek UŚ i UE. Razem ok. 800 tys. woluminów.

Gmach w liczbach:
Powierzchnia – 13 260,49 m2
Kubatura – 62 560 m3
7 kondygnacji
4004 okna!
Budynek na 1000 osób,
ok. 800 tys. woluminów książek tuż po otwarciu
Blisko 340 tys. książek w wolnym dostępie

Obiekt o charakterystycznej rudej kondygnacji z piaskowca, choć jeszcze nie został uruchomiony, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. CINiBA to tzw. biblioteka hybrydowa, co oznacza, że będą w niej udostępniane równolegle wszystkie typy dokumentów naukowych, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują: książki, czasopisma, bazy danych, teksty elektroniczne, materiały audiowizualne. Biblioteka będzie wyposażona w technologie  i elektronikę spełniające najwyższe światowe standardy. Dostęp do zbiorów ułatwią m.in. selfchecki i wrzutnia, które zapewnią samoobsługowe wypożyczanie i zwrot książek.

Jej przyszłych użytkowników na pewno ucieszy fakt, że znaczna część księgozbioru znajdzie się w otwartych strefach i będzie mieć charakter ogólnodostępny. Każdy egzemplarz będzie można swobodnie przejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy chce się go wypożyczyć.

Wartość inwestycji to ponad 79 milionów zł, z czego prawie 53 miliony to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Projekt CINiBA jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt jest również współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.