Trwa urządzanie CINiBA i testowanie procedur przeprowadzkowych

urządzanie CINiBAOpracowany przez specjalistów Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UE Projekt CINiBA znajduje się w decydującej fazie wdrażania. Dostawa mebli i sprzętu, następnie montaż – to rytm pracy wewnątrz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (wspólnego przedsięwzięcia UŚ i UE w Katowicach). Ekipy monterskie pod kierunkiem pracowników CINiBA działają w tej chwili na terenie całego obiektu. Obok kolejnych dostaw mebli i sprzętu biurowego do części pracowniczej, aktualnie wyposażamy informatoria, wypożyczalnie, mediatekę i czytelnie oraz sprawdzamy procedury związane z przenoszeniem księgozbiorów.

Testy procedur przeprowadzkowych

test procedur przeprowadzkowychRównocześnie z prowadzeniem prac wyposażeniowych przygotowujemy się do przenoszenia księgozbiorów Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UE do nowego gmachu. To skomplikowany i pracochłonny proces - tuż po otwarciu w CINiBA znajdzie się ok. 800 000 woluminów książek z 2 różnych bibliotek. Dlatego już rozpoczęliśmy fazę testowania procedur przeprowadzkowych, wykorzystując w tym celu część księgozbioru.

Najważniejsze elementy tych procedur dotyczą ewidencji i ochrony zbiorów. Zanim książki zostaną przetransportowane do miejsca przeznaczenia w nowym gmachu, bibliotekarze i magazynierzy muszą zarejestrować każdy egzemplarz w tzw. module przeprowadzkowym systemu biblioteczno-informacyjnego PROLIB. Ten dodatkowy moduł został przygotowany wg wskazówek pracowników BUŚ w ramach projektu zarządzania zbiorami (MOK), którego celem było przygotowanie księgozbiorów obydwu uczelnianych bibliotek (UŚ i UE) do udostępniania w budynku CINiBA.

Pozwala on generować raporty materiałów przygotowanych do transportu, a po rozładunku w nowym gmachu – tworzyć tzw. inwentarz wpływów. W tym celu informacje z kodu, w który zaopatrzony jest każdy dokument, są wczytywane do systemu zanim trafi do transportu oraz ponownie po rozładunku, przed dostarczeniem  go na właściwą półkę w CINiBA.

Samowypożyczalnie

samowypożyczanieBibliotekarze i informatycy CINiBA opracowują i wdrażają rozwiązania, które stanowić będą bazę dla jakości usług nowej biblioteki. Aktualnie trwa m.in. proces uruchomienia automatycznego systemu samoobsługowego wypożyczania i zwrotu książek, wspomaganego przez najnowsze technologie. Obok dostarczonej wcześniej wrzutni, zakupiliśmy już tzw. selfchecki. Sześć urządzeń wyglądem i zasadami obsługi przypominających bankomat, zostanie rozmieszczonych w sąsiedztwie regałów z książkami i czasopismami w wolnym dostępie. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko samodzielnie, bez udziału bibliotekarza wypożyczać zbiory, ale przede wszystkim skróci cały proces wypożyczenia i zwrotu dokumentu.

Meblowanie wypożyczalni i informatoriów

MEBLOWANIE WYPOZYCZALNI I INFORMATORIOWDla czytelników, którzy preferują tradycyjny sposób wypożyczania przygotowujemy dwie wypożyczalnie: miejscową i międzybiblioteczną. Zasady działania tego typu komórek w książnicy naukowej użytkownicy znają już chociażby na podstawie korzystania z Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego. Wypożyczalnia miejscowa będzie udostępniać książki ze zbiorów CINiBA, a międzybiblioteczna na zamówienie sprowadzi materiały naukowe z bibliotek spoza Katowic. W znajdującej się na parterze gmachu CINiBA strefie wypożyczalni montujemy teraz lady biblioteczne. Takie meble pojawią się również w 3 głównych punktach informacyjnych (tzw. informatoriach). Wszystkie lady biblioteczne mają jednolity biały kolor. Zlokalizowane w centralnych punktach, będą widoczne nawet z dużej odległości. Czytelnikom powinny kojarzyć się przede wszystkich z miejscem dyżurowania bibliotekarzy. Specjaliści informacji naukowej będą zawsze dostępni m.in. w otwartych strefach, w czytelniach i w wypożyczalniach.

Czytelnie i mediateka

MEDIATEKAMeblowanie trwa również w czytelniach, pracowniach komputerowych i salach konferencyjnych. Przywieziono już specjalistyczne biurka do mediateki. Montujemy kolejne rzędy stolików dla czytelników pod terminale w strefach wolnego dostępu do książek. Wszystko to dzieje się na parterze, piętrach pierwszym i drugim, które będą otwarte dla użytkowników CINiBA.

Śledź przebieg prac w budynku nowej biblioteki akademickiej na www.ciniba.edu.pl

Przebieg aktualnie prowadzonych prac można śledzić na stronie internetowej www.ciniba.edu.pl, gdzie będziemy relacjonować również przeprowadzkę Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego do nowego budynku Centrum.

Sprawdź, czy jesteś gotowy na otwarcie CINiBA

KONKURS WIEDZY O CINIBAPrzypominamy, że do 31 marca trwa internetowy konkurs wiedzy o CINiBA. Wystarczy odpowiedzieć na 6 pytań, by wziąć udział w losowaniu nagród książkowych i otrzymać zaproszenie do zwiedzenia nowej biblioteki jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem. Szczegóły na www.ciniba.edu.pl