Najbliższe terminy warsztatów "Sztuka szukania - w labiryncie informacji"

SZTUKA SZUKANIARuszył kolejny cykl warsztatów Sztuka szukania - w labiryncie informacjiWstęp wolny po wcześniejszym zgłoszeniu udziału

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jak z pomocą biblioteki i internetu docierać do najlepszych, opracowanych przez ekspertów, sprawdzonych i pewnych informacji, potrzebnych w nauce, w pracy i na co dzień.

O warsztatach:
Kształtują umiejętność znajdywania informacji, których nie ma w tzw. otwartym internecie, kiedy popularne wyszukiwarki i serwisy nie dostarczają satysfakcjonującej nas wiedzy.

W programie m.in.:
- tworzenie strategii wyszukiwania informacji,
- przegląd i prezentacja naukowych, profesjonalnych zasobów informacji (m.in. bazy danych, e-książki i e-czasopisma udostępniane w sieciach akademickich i naukowych),
- rekomendowane biblioteki wirtualne i repozytoria ONLINE,
- kryteria oceny wartości informacji znalezionych w internecie.

Zajęcia trwają 90 minut i są prowadzone w następujących modułach:

• Dla naukowców i studentów.
    Zarezerwowane terminy: wtorek 29 listopada, godz.11:00-12:30; czwartek 1 grudnia, godz.12:15-13:45.
    Wolne terminy; 24 listopada, 1 i 15 grudnia (czwartki), godz. 17:00
    Zorganizowanym grupom studentów i doktorantów proponujemy kontakt w celu uzgodnienia terminu i profilu tematycznego warsztatów.
  • Profilowane warsztaty dla grup seminaryjnych - terminy do uzgodnienia z prowadzącymi seminaria.
  • Dla uczniów szkół średnich.
    Zapraszamy nauczycieli do kontaktowania się z nami w sprawie uzgodnienia terminów zajęć dla uczniów.
  • Dla osób niezwiązanych z nauką lub edukacją, a zainteresowanych efektywnym zdobywaniem informacji.
    Terminy zajęć: 8 grudnia, godz. 17:00.

Zgłoszenie udziału

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego
Katowice, ul. Bankowa 14, Pracownia komputerowa BUŚ (nr 428 na I piętrze)
Mapka dojazdu, Plan budynku

Zajęcia prowadzą specjaliści informacji naukowej CINiBA:

jwitek mgr Jadwiga Witekz wykształcenia jestem bibliotekoznawcą i polonistą. Pracuję w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej Biblioteki UŚ. Od 2008 r. pełnię funkcję rzecznika biblioteki oraz koordynuję prace zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Moje zainteresowania zawodowe to przede wszystkim PR w nauce oraz nowoczesne technologie informacyjne. Od kilku lat prowadzę również szkolenia biblioteczne dla studentów pierwszego roku UŚ.

marzena smylla
mgr Marzena Smyłła
– w Bibliotece UŚ od 2001 roku. Od samego początku pracuję w Pracowni Zbiorów Specjalnych; z wykształcenia jestem historykiem. W kręgu moich zainteresowań zawodowych znajduje się książka dawna i artystyczna. Od kilku lat prowadzę pokazy dla studentów UŚ, prezentujące książkę jako dzieło sztuki. Współtworzę zespół ds. promocji CINiBA.

Tomek Ziębamgr Tomasz Ziębajestem absolwentem Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1995-2000). Od 2000 roku pracuję w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego, w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej. Należę do zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Zawodowo interesuję się wyszukiwaniem informacji w Internecie oraz digitalizacją klasycznych zbiorów biblioteczno-archiwalnych.