Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)

21
19
12
7
3
15b
1
20
2
21
19
12
7
3
15b
1
20
2
tlo.png
SZUKAJJEDNYM ZDANIEMBIBLIOTEKA HYBRYDOWAUŻYTKOWNICYGALERIAFORUMKONTAKT

Śląska Noc Naukowców 2011 z CINiBA

slaska noc naukowcówInteraktywna, multimedialna, nowoczesna, naukowa i kulturalna - taka będzie Śląska Noc Naukowców z CINiBA!
W jej ramach, w piątek 23 września 2011, mamy przyjemność zaprosić do udziału w warsztatach, prezentacjach i pokazach, podczas których przedstawimy możliwości, jakie posiada nowoczesna biblioteka naukowa, i co z tego wynika dla ludzi niezwiązanych z uniwersytetem.

 Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego
Katowice, ul. Bankowa 14, Informatorium, pokój 413 (na parterze)
Mapka dojazduPlan budynku 

Zgłoszenie udziału

Od 12:00 do 13:15 - dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych (lista uczestników zamknięta - zapraszamy na godz. 16.00)

od 16:00 do 17:15 -
zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jak z pomocą biblioteki i Internetu szybko i efektywnie docierać do najlepszych, opracowanych przez specjalistów i ekspertów, sprawdzonych i pewnych informacji, potrzebnych w nauce i na co dzień.

W programie:

1. Warsztaty Sztuka szukania - w labiryncie Internetu;
2. Pokaz Jak powstaje wirtualna biblioteka;
3. Prezentacja Książki niezwykłe, czyli biblioteczne "naj" - najciekawsze dawne i współczesne książki znajdujące się w zbiorach BUŚ;
4. Wystawa zdjęć "Budowa CINiBA w obiektywie".

Spotkania:
- są adresowane dla uczniów szkół średnich, studentów oraz dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się, jak w krótkim czasie znaleźć najprostszy sposób dotarcia do najnowszych informacji ze świata nauki, biznesu, kultury, sztuki, czy po prostu życia codziennego;

- są pomyślane w formie interaktywnych zajęć i praktycznego treningu;

- podczas których przedstawimy wachlarz możliwości, jaki stwarza nowoczesna biblioteka akademicka by przekonać do korzystania z oferowanych przez nią narzędzi w pełnym zakresie;

- podczas których wskażemy gdzie bezpłatnie i w jaki sposób korzystać z profesjonalnych zasobów informacji naukowej, niedostępnych w otwartym Internecie, a tylko na płatnych platformach.

Nasze warsztaty będą okazją do zaprezentowania specyfiki hybrydowej biblioteki przyszłości - perspektywy wbrew pozorom wcale nie tak odległej. Właśnie taką biblioteką, wykorzystującą na równi przestrzeń wirtualną i realną, będzie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).

Pokażemy, w jaki sposób tradycyjne książki i czasopisma drukowane trafiają do coraz popularniejszych bibliotek cyfrowych, platform czasopism elektronicznych i baz danych.

Powiemy:
- czym jest hybrydowa biblioteka naukowa,
- dla kogo przeznaczona jest taka biblioteka,
- jak i po co z niej korzystać,
- czym są profesjonale, elektroniczne źródła informacji i dlaczego w większości dostępne są na płatnych platformach,
- jak i dlaczego powstają biblioteki wirtualne ( e-zbiory – książki i czasopisma elektroniczne, bazy danych),
- skąd czerpać informacje o e-zbiorach,
- czy można udostępniać książki w Internecie.

Na zakończenie, dla zainteresowanych książką w ujęciu artystycznym, pokażemy kilka naszych bibliotecznych "perełek", w prezentacji Książki niezwykłe, czyli biblioteczne "naj" .

Spotkania poprowadzą pracownicy BUŚ: 

Jadwiga Witek mgr Jadwiga Witekz wykształcenia jestem bibliotekoznawcą i polonistą. Pracuję w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej Biblioteki UŚ. Od 2008 r. pełnię funkcję rzecznika biblioteki oraz koordynuję prace zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Moje zainteresowania zawodowe to przede wszystkim PR w nauce oraz nowoczesne technologie informacyjne. Od kilku lat prowadzę również szkolenia biblioteczne dla studentów pierwszego roku UŚ. 
 

 marzena smylla
mgr Marzena Smyłła
– w Bibliotece UŚ od 2001 roku. Od samego początku pracuję w Pracowni Zbiorów Specjalnych; z wykształcenia jestem historykiem. W kręgu moich zainteresowań zawodowych znajduje się książka dawna i artystyczna. Od kilku lat prowadzę pokazy dla studentów UŚ, prezentujące książkę jako dzieło sztuki. Współtworzę zespół ds. promocji CINiBA.

 

     

Tomek Ziębamgr Tomasz Ziębajestem absolwentem Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1995-2000). Od 2000 roku pracuję w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego, w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej. Należę do zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Zawodowo interesuję się wyszukiwaniem informacji w Internecie oraz digitalizacją klasycznych zbiorów biblioteczno-archiwalnych.

 
 

Śledź z nami kolejne etapy urządzania CINiBA

wolny dostęp do ksiegozbioru

wirtualny spacer po ciniba
film

 podgląd online na CINiBA i  kampus
relacje z przebiegu budowy gmachu CINiBA


Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 
Projekt CINiBA jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Projekt jest również współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego, Miasta Katowice, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

© 2008-2012 Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka

ul. Bankowa 11a, 40-007 Katowice, telefon 32 786 50 08, e-mail info@ciniba.edu.pl

Administrator serwisu: Zespół BUŚ ds. Promocji Projektu CINiBA

Powered by Joomla!