Wolny dostęp do książek i czasopism

FOTOREPORTAŻ Przygotowanie zbiorów Biblioteki UŚ i Biblioteki Głównej UE do wolnego dostępu w CINiBA.

zbiory w strefach wolnego dostępuUżytkowników biblioteki na pewno ucieszy fakt, że znaczna część księgozbioru znajdzie się w otwartych strefach i będzie mieć charakter ogólnodostępny. Oznacza to, że każdy egzemplarz można swobodnie przejrzeć i dopiero wtedy zdecydować, czy i na ile chce się z niego skorzystać. W wolnym dostępie czytelnicy sami sięgają po książki na półce, by po zakończeniu korzystania z wybranych egzemplarzy odłożyć je na wyznaczone miejsca.

W strefach wolnego dostępu CINiBA znajdą się zbiory najnowsze, podstawowe kompendia i sztandarowe publikacje z poszczególnych dziedzin, podręczniki akademickie oraz książki, po które najczęściej sięgają naukowcy i studenci. Pozostałe materiały będą udostępniane m.in. poprzez zamówienie do wypożyczalni, w czytelniach i pracowniach multimedialnych.

Książki w strefach wolnego dostępu będą pogrupowane w dziewięciu szerokich dziedzinach wiedzy. Podstawą zastosowania takiego układu jest system Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej, który został dostosowany do potrzeb i specyfiki zbiorów CINiBA, tworząc tzw. Sygnaturę Wolnego Dostępu (SWD). Dodatkowo w każdym z dziewięciu działów będą wyodrębnione czasopisma.

W celu zapewnienia pełnej samoobsługi czytelnika (od dotarcia do odpowiedniej półki po samodzielne wypożyczenie) zbiory przeznaczone do stref wolnego dostępu zostały odpowiednio oznakowane. Grzbiety książek i czasopism opatrzono naklejkami, z których każda zawiera określoną informację. Cienki, kolorowy pasek oznacza jedną z dziewięciu dziedzin. Zamieszczona pod nim naklejka zawiera sygnaturę wolnego dostępu, na którą składają się takie elementy, jak: alfanumeryczny symbol klasyfikacji, podstawowe dane książki (autor, tytuł, oznaczenie tomu) oraz jej numer inwentarzowy. Dokumenty ze strefy wolnego dostępu przeznaczone wyłącznie do korzystania na miejscu w CINiBA są dodatkowo oznaczone czerwonymi kropkami.

Wolny dostęp do półek, możliwość swobodnego przeglądania książek, bez konieczności ich zamawiania, wypisywania rewersów, równoległe korzystanie z elektronicznych zasobów informacji będą ogromnym atutem nowoczesnej biblioteki. Zaletą wolnego dostępu z punktu widzenia biblioteki jest połączenie dwóch funkcji: przechowywania i udostępniania.