Śląska Noc Naukowców 2010 z CINiBA

emblemat snn 2010Interaktywnie i multimedialnie, nowocześnie i naukowo, czyli po prostu „cinibowo" – tak w kilku słowach mówimy o tym, co będzie działo się podczas najbliższej Śląskiej Nocy Naukowców w CINiBA.
W piątek, 24 września 2010 serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach, pokazach i prezentacjach, podczas których udowodnimy, że biblioteka naukowa naprawdę otwarta jest dla każdego.
Relacja fotograficzna z warsztatów

Miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego
Katowice, ul. Bankowa 14, Informatorium, pokój 413 (na parterze)
Mapka dojazduPlan budynku

Zgłoszenie udziału

Od 12:00 do 13:15 zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych - brak wolnych miejsc
od 16:00 do 17:15 - wszystkich,
 którzy chcą dowiedzieć się jak z pomocą biblioteki i Internetu szybko i efektywnie docierać do najlepszych, opracowanych przez specjalistów i ekspertów, sprawdzonych i pewnych informacji, potrzebnych w nauce i na co dzień.

W programie:

1. Warsztaty Sztuka szukania - w labiryncie Internetu;
2. Pokaz Jak powstaje wirtualna biblioteka;
3. Prezentacja Książki niezwykłe, czyli biblioteczne "naj" - najciekawsze dawne i współczesne książki znajdujące się w zbiorach BUŚ;
4. Wystawa zdjęć "Budowa CINiBA w obiektywie".

Spotkania:
- są adresowane dla uczniów szkół średnich, studentów oraz dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się, jak w krótkim czasie znaleźć najprostszy sposób dotarcia do najnowszych informacji ze świata nauki, biznesu, kultury, sztuki, czy po prostu życia codziennego;

- są pomyślane w formie interaktywnych zajęć i praktycznego treningu;

- podczas których przedstawimy wachlarz możliwości, jaki stwarza nowoczesna biblioteka akademicka by przekonać do korzystania z oferowanych przez nią narzędzi w pełnym zakresie;

- podczas których wskażemy gdzie bezpłatnie i w jaki sposób korzystać z profesjonalnych zasobów informacji naukowej, niedostępnych w otwartym Internecie, a tylko na płatnych platformach.

Nasze warsztaty będą okazją do zaprezentowania specyfiki hybrydowej biblioteki przyszłości - perspektywy wbrew pozorom wcale nie tak odległej. Właśnie taką biblioteką, wykorzystującą na równi przestrzeń wirtualną i realną, będzie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA).

Pokażemy, w jaki sposób tradycyjne książki i czasopisma drukowane trafiają do coraz popularniejszych bibliotek cyfrowych, platform czasopism elektronicznych i baz danych.

Powiemy:
- czym jest hybrydowa biblioteka naukowa,
- dla kogo przeznaczona jest taka biblioteka,
- jak i po co z niej korzystać,
- czym są profesjonale, elektroniczne źródła informacji i dlaczego w większości dostępne są na płatnych platformach,
- jak i dlaczego powstają biblioteki wirtualne ( e-zbiory – książki i czasopisma elektroniczne, bazy danych),
- skąd czerpać informacje o e-zbiorach,
- czy można udostępniać  książki w Internecie.

Na zakończenie, dla zainteresowanych książką w ujęciu artystycznym, pokażemy kilka naszych bibliotecznych "perełek", w prezentacji Książki niezwykłe, czyli biblioteczne "naj" .

Spotkania poprowadzą pracownicy BUŚ:

Jadwiga Witekmgr Jadwiga Witek – z wykształcenia jestem bibliotekoznawcą i polonistą. Pracuję w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej Biblioteki UŚ. Od 2008 r. pełnię funkcję rzecznika biblioteki oraz koordynuję prace zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Moje zainteresowania zawodowe to przede wszystkim PR w nauce oraz nowoczesne technologie informacyjne. Od kilku lat prowadzę również szkolenia biblioteczne dla studentów pierwszego roku UŚ.

marzena smyllamgr Marzena Smyłła – w Bibliotece UŚ od 2001 roku. Od samego początku pracuję w Pracowni Zbiorów Specjalnych; z wykształcenia jestem historykiem. W kręgu moich zainteresowań zawodowych znajduje się książka dawna i artystyczna. Od kilku lat prowadzę pokazy dla studentów UŚ, prezentujące książkę jako dzieło sztuki. Współtworzę zespół ds. promocji CINiBA.

Tomek Zięba
mgr Tomasz Ziębajestem absolwentem Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1995-2000). Od 2000 roku pracuję w Bibliotece Uniwersytetu Śląskiego, w Oddziale Udostępniania Zbiorów i Informacji Naukowej. Należę do zespołu ds. promocji projektu CINiBA. Zawodowo interesuję się wyszukiwaniem informacji w Internecie oraz digitalizacją klasycznych zbiorów biblioteczno-archiwalnych.